VÁŽENÍ ČTENÁŘI, DISKUTUJTE K TÉMATU DOLE POD ČLÁNKEM.

Navíc přibyly na silniích úseky, které si nutně žádají opravu. Jenže ne na všechny se díky omezeným prostředkům dostane.

„Na úpravy silnic v zimním období jsme letos z rozpočtu dali bezmála jednadvacet milionů dvěstětisíc korun,“ přiblížil náklady šéf blanenských silničářů Miloš Bažant a dodal, že minulý rok si úpravy vyžádaly necelých dvanáct milionů korun.

Téměř deseti milionový schodek způsobí, že správa silnic bude mít na opravy komunikací letos méně prostředků. „Kvůli letošní zimě počítáme s tím, že neopravíme tolik silnic, jak jsme původně plánovali,“ dodal Bažant.

V zimě vyrazila auta silničářů do terénu sice až v lednu, ale následující měsíc už provoz komplikovaly přívaly sněhu. „Jednoznačně nejnáročnějším měsícem byl únor. To jsme vysypali nejvíc materiálu,“ upřesnil Bažant, s tím, že v regionu přibyly další poničené úseky silnic.

Ty pak na některých místech komplikují řidičům jízdu a brzdí provoz. „Po této zimě jsou silnice na Blanensku dost rozbité. Děr a výmolů přibylo,“ řekl řidič z povolání Vladimír Vaněk z Klepačova.

Mezi úseky, které patří k nejvíce poškozeným, řadí správa silnic dvoukilometrový úsek mezi Rájcem – Jestřebí a Lenčovem. „Tato silnice je po zimě v dost špatném stavu, zatím zde provedeme jen nezbytně nuté opravy,“ řekl Bažant s tím, že jde o frekventovanou silnici, kterou v budoucnu čekají rozsáhlé opravy v podobě zpevnění konstrukce a rozšíření.

Zmiňovaným úsekem jezdí autem často i Lenka Ševčíková z Rájce – Jestřebí. „Vozovka je tam opravdu ve špatném stavu. Silničáři by ji měli co nejdříve opravit,“ řekla Lenka Ševčíková.

Vedení silnic plánuje první jarní opravy na konec března. „V současné době na silnicích na poničená místa dočasně upozorňují výstražné značky,“ upřesnil Bažant s tím, že první opravy rozbité vozovky odstartují až koncem března, kdy silničáři nachystají stroje. Teď ještě nechávají část techniky v pohotovosti pro případ, že by ještě napadnul sníh.

S výrazným oteplením vytahují k první projížďce svá kola také cyklisté. I oni musejí svoji jízdu na mnoha místech na Blanensku po zimě přizpůsobit stavu vozovky.

„Já jezdím na horském kole, takže rozbité cesty mi až tak nevadí. Ale cyklisté na silničních kolech jsou na tom hůře,“ řekl Petr Koudelka z cyklistického oddílu Moravec.

Jeho slova potvrdila i Eva Zemánková z Benešova, která už letos najela kilometry po cestách v regionu. „Silnice na Blanensku jsou po zimě nic moc. Samé hrboly a díry. Na kola jezdíme hodně i v okolí Brna a tam je situace podstatně lepší,“ poznamenala Zemánková.

Petra Havlíčková