Krále Jiřího při Svátcích řemesel připomínají každý rok. Letos to bude ale ještě víc právě kvůli kulatému výročí. „Nedělní program je zaměřený právě na tuto slavnost. Ceremonie na francouzském dvoře bude udělaná tak, aby návštěvníci viděli, jak to před těmi pěti sty padesáti lety skutečně bylo," řekl Libor Janča, předseda občanského sdružení Řemesla Kunštát, které akci pořádá. Na neděli je připravený i historický průvod s poselstvím k francouzské­mu králi.

Jako každý rok má i sedmý ročník Svátků řemesel svůj ústřední motiv. Kůži. „Budou tu zástupci škol a učilišť, které se zabývají zpracováním kůže, i řemeslníci, kteří s ní pracují. Součástí programu jsou také představení zaměřená na cestování v dávných dobách, na cestovní celokryté kočáry, kde se kůže hodně používala. Tato vystoupení pro nás zajišťuje Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem a stáj Kateřina," přiblížil dále program Janča.

Koně i dravci

Příchozí však čeká řada dalších věcí. Uvidí například jezdeckou show a historickou módní přehlídku v podání skupiny Štvanci, vystoupení sokolníka Milana Straky či výstavu koňských postrojů. Připravena bude ochutnávka tradičních jídel a trh s ukázkami lidových řemesel.

Vše se odehraje v areálu Panské zahrady v Kunštátě. Jednodenní vstupné je osmdesát korun. Děti do šesti let mají vstup zdarma.

Rok 2014 byl Národním památkovým ústavem vyhlášen Rokem pánů z Kunštátu. V Kunštátě se tak tomuto tématu věnují prakticky celý rok – mají za sebou například už Pohár krále Jiřího a Pochod krále Jiřího. „Město Kunštát, Národní památkový ústav a město Poděbrady uzavřely partnerství, v rámci kterého se vzájemně navštěvujeme, podporujeme a propagujeme naše akce," upřesnil starosta Kunštátu Zdeněk Wetter. Svátky řemesel ovšem krále Jiřího připomínají pokaždé.

PAVLA HLOUŠKOVÁ