V letošním roce se však běžné normě porodnice v Boskovicích zcela vymyká. „Vloni se ze sedmi set dvaceti porodů narodila tři dvojčata, takže to bylo zcela běžné. Letos jsme ale od začátku roku už u nás porodili devět dvojčat, a to je teprve polovina roku,“ uvedl Machač, který podotkl, že nejvíce se dvojčata rodila v lednu a únoru, kdy přišlo na svět šest dvojčat. „V březnu a dubnu nebyla dvojčátka žádná. V květnu jsme porodili jedna dvojčata a v červnu dvoje,“ upřesnil primář.
Důvodů, díky kterým se v děloze vyvíjí dvě embrya, je více. „Část narození dvojčat je zcela přirozená, bez zásahů medicíny, a my důvod neznáme. Nejčastější příčinou vzniku vícečetných oplodnění je ale stimulovaná ovulace. Tuto metodu podstupují ženy, které nemají ovulaci a nebo ji mají nepravidelnou, takže je pro ně velmi těžké přirozeně otěhotnět. Těmto ženám tedy podáváme léky, díky nimž se vytvoří více ovulujících vajíček,“ vysvětlil Machač. Dalším důvodem pro zvýšený počet dvojčat je metoda in vitro fertilizace, kdy se z vaječníku ženy vyjme více vajíček, ty se ve zkumavce oplodní a poté se opět vrátí do dělohy.
Primář Jan Machač také upozornil na relativně častý syndrom mizejícího dvojčete. „V šestém týdnu vidíme na ultrazvuku dva plody, ale při další kontrole v devátém týdnu už je tam embryo pouze jedno,“ uvedl Machač.
Na zvýšený počet dvojčat upozornila i Iva Juhásová, která v Blansku nedávno založila Klub dvojčat.
„Scházíme se jednou za čtrnáct dní ve čtvrtek v mateřském centru Ratolest. Když je hezky, sejde se nás málo, ale když není pěkné počasí, přijde až sedm maminek, tedy čtrnáct dětí,“ uvedla Juhásová, která podotkla, že klub založila proto, aby si maminky navzájem pomohly a podělily se o zkušenosti. „Máme také naplánovanou přednášku psycholožky, aby poradila s výchovou. Dvojčata totiž od sebe chytají různé zlozvyky,“ dodala Juhásová, maminka dvouapůlročních dvojčátek.
Že dvojčat je opravdu hodně prozradilo i jejich nedávné setkání ve westernovém městečku u Boskovic. „Sešlo se padesát čtyři párů dvojčat, z toho dvoje trojčata. Nejmladším dvojčatům bylo sedm měsícům a nejstarším účastnicím téměř osmasedmdesát let,“ uvedl majitel westernového městečka Luboš Jerry Procházka. Sraz přilákal i skoro padesátileté Tomáše a Mirka Lokvencovy, kteří se shodují, že být dvojče je výhodné. „ Jednou jsem na hranicích zapomněl občanku. Tak manželka bráchy nejprve přejela s ním a pak se s jeho občankou vrátila pro mě,“ zavzpomínal Tomáš Lokvenc. A i ve škole to bylo dobré. „K tabuli šel vždycky ten, který to uměl lépe,“ dodal Tomáš Lokvenc.