Podle místostarosty města Jiřího Palbuchty brzy zmizí budka naproti poště. „Její provozovatel vyhodnotil, že se málo používá, takže zde není potřeba," řekl Palbuchta. Nevidí v tom problém, v Letovicích totiž nadále jeden telefonní automat zůstane. „Je důležité ho tu mít. Ne všichni mají mobil a u nás budku hodně využívají třeba Ukrajinci nebo Vietnamci," dodal místostarosta Letovic.

Na Blanensku je nyní sto sedmnáct telefonních automatů. Téměř všechny přijímají i telefonní karty. V letošním roce plánuje O2, které je provozuje, zrušit osm z nich. „Pozorně sledujeme provoz v jednotlivých místech. Ty, co jsou nevýdělečné nebo často poškozované vandaly, potom rušíme," vysvětlila mluvčí O2 Lucie Pecháčková. Ročně se počet telefonních budek v Česku sníží o patnáct procent.

Někde tak už telefonní automat nemají žádný. Ve většině případů ale nikomu nechybí. Například ve Velenově, kde ho odstranili před dvěma lety, za něj mají náhradu. „Už dlouhá léta nám tu funguje hovorna. Telefon v jednom soukromém domě, kde platíme paušál. Ti, co tam bydlí, si zaplatí vlastní útratu a ostatní si k nim můžou přijít zavolat, když potřebují," popsal princip tamní starosta Jan Havelka.

Že jsou automaty málo využívané, potvrdil i starosta ve Křtinách František Novotný. „Jednu telefonní budku máme u obecního úřadu. Za posledních několik let jsem ji viděl používat maximálně tři lidi," řekl.

V Adamově zmizela poslední telefonní budka, která byla na sídlišti Ptačina, před dvěma lety. „Byla tam zbytečná. Do dnes nikomu nechybí a navíc operátora stála zbytečné peníze," uvedl starosta Roman Pilát.

S názorem, že jsou budky v době mobilních telefonů zbytečné, ale nesouhlasí v Šebetově. „Ještě pořád tady jeden automat máme a doufáme, že vydrží. Sice už ho moc lidí nepoužívá, ale pro případ nouze je důležité ho tu mít," myslí si tamní starosta Zdeněk Čížek.

GABRIELA CHLUPOVÁ