V Boskovicích se již podevatenácté rozproudí festival pro židovskou čtvrť nebo španělský festival Iberica, v Letovicích se zase ke konci srpna mohou lidé těšit na festival 3+1.

Už před prázdninami odstartuje šestnáctý mezinárodní hudební festival 13 měst nazvaný Concentus Moraviae. Během něho zazní na Blanensku hned šest koncertů. „Třetího června na nádvoří lysického zámku zazpívá Iva Bittová se skupinou Čikori a v lysickém zámku, přesněji ve velkém salónu se sedmnáctého června mohou lidé těšit na Jana Mráčka, Ondřeje Lébra a Lukáše Klánského. Festival zavítá rovněž do Boskovic. V pátek desátého června vystoupí na zámku Pavel Hass Quartet a koncert bude v Boskovicích ještě jednou a to šestnáctého června v evangelickém kostele, kde se představí Boni Pueri, Waclaw Golonka a Petr Nikl. Dva koncerty zazní také v Rájci-Jestřebí. Čtrnáctého června zahraje ve slavnostním sálu rájeckého zámku Smetanovou trio a o týdne později jednadvacátého na stejném místě vystoupí Afflatus Quinteta Martin Kasík,“ popsal program mluvčí festivalu Jan Mach. Ten doplnil, že na všechny koncerty je ještě možné sehnat vstupenky. „Na poslední koncert jednadvacátého června zbývá ale už jen několik lístků, které lze koupit jen v rájeckém informačním centru,“ upřesnil Mach.

Dostatek vstupenek je zatím na čtyři koncerty, které zazní na čtrnáctém ročníku festivalu Čarovné tóny Macochy. Podle Martiny Matouškové z pořádající agentury FCT, největší zájem je o koncert flétnisty Jiřího Stivína, desátého června. „Dále na festivalu vystoupí devátého června Irena Budweiserová s kapelou Fade In, jedenáctého Ivo Jahelka a na závěr se dvanáctého představí mezzosopranistka Marta Kociánová a harfistka Kateřina Englichová,“ řekla Matoušková. Koncerty budou u jezírka v Punkevních jeskyních a začnou vždy v osmnáct hodin.

Dobrou muziku si v létě vychutnají také v Boskovicích. Od sedmého do desátého července zaplní město devatenáctý ročník festivalu pro židovskou čtvrt Boskovice 2011. O víkendu šestého a sedmého srpna spustí v letním kině a v prostorách před Zámeckým skleníkem pořadatelé i Festiválek bez bojů a válek. Jak uvedl programový ředitel festivalu Jan Nádvorník, šestého srpna uplyne šedesát šest let od svržení atomové bomby na Hirošimu, a tak organizátoři chtějí na tento fakt i v souvislostí s názvem festivalu upozornit. „Co se týče programu, tak letos vystoupí kromě českých kapel, ze kterých nejvíce láká skupina Schodiště, i rakouská skupina My Name Is Music a ukrajinská Zapaska,“ nastínil Nádvorník.

Rušno bude v Boskovicích ještě od šestnáctého do dvacátého srpna, kdy sem zavítá festival španělské kultury Iberica. Tradičně býval v Boskovicích v srpnu také festival Hradhouse, letos ale hrad elektronickými rytmy dunět nebude. „K tomuto rozhodnutí nás dovedly jednak ekonomické důvody, máme problémy se sháněním sponzorů a ze vstupného nezaplatíme ani polovinu nákladů. Dalším důvodem je, že elektronická hudební scéna je v současnosti hodně rozdrobená a není jednoduché domluvit kvalitní dýdžeje, kteří jsou buď už zamluvení nebo jejich požadavky nemůžeme splnit. Proto si chceme rok oddechnout,“ uvedl za pořadatele Vítězslav Chromek.

Nudit se o prázdninách nebudou ani Letovičtí. Od osmnáctého do dvacátého srpna místní lidi potěší dvanáctý ročník Festivalu 3+1, které pořádá město spolu s občanským sdružením Trialog. Jak prozradil letovický místostarosta Radek Procházka na osmnáctého srpna je přichystán jazzový koncert a o den později bude v kulturním domě výstava Klubu moravských fotografů. „Hlavní program potom vypukne dvacátého srpna, kdy dopoledne bude setkání neziskových organizací, veřejné správy a podnikatelů a od patnáct hodin se v areálu koupaliště rozběhne kulturní program. Vystoupí například Michal Prokop trio nebo Robert Křesťan se skupinou Druhá Tráva,“ nastínil Procházka.

O zábavu nepřijdou ani lidé v Blansku. Vždy ve středu mohou celé prázdniny vyrazit na koncerty v rámci festivalu Muzika pro Karolínku.

Letní festivaly na Blanensku

Concentus Moraviae

Blanensko, 28. 5 – 25. 6.

Čarovné tóny Macochy

Punkevní jeskyně, 9. 6. – 12. 6.

Muzika pro Karolínku

Blansko, červenec až srpen

Boskovice 2011

Boskovice, 7. 7. – 10. 7.

Festiválek bez bojů a válek

Boskovice, 6. 8. – 7. 8.

Iberica

Boskovice, 16. 8 –20. 8.

Festival 3+1

Letovice, 18. 8. – 20. 8.