Někdo si chce o svatebním dnu připadat jako princezna. A na zámku se vrhnout do náruče ženicha, který se alespoň na jeden den promění v prince. Jiný se nechá strhnout dlouholetým koníčkem, ve kterém se cítí jako ryba ve vodě. Nebo spíš jeskyňář na dně Macochy. A někteří si nechají posvětit začátek manželství před oltářem.

„Na první svatbě jsem měl civilní obřad na rájeckém zámku. Druhá svatba byla církevní v senetářovském kostele. I když nejsem věřící, tak byl pro mě církevní slib daleko závažnější,“ řekl David Kubíček, který pochází z Ostrova u Macochy. Na renesančním zámku v Rájci kritizuje prostředí obřadu.

„Nelíbila se mi tmavá síň, ve které nás oddávali, a navíc k tomu pouštěli unylou melodii z muzikálu Drákula,“ dodal Kubíček.

Přesto vstupují lidé na Blanensku do manželství v šlechtickém prostředí zámku poměrně často. „Největší zájem o svatby máme v červnu a pak v září,“ uvedla Miroslava Bezděková z rájecké matriky.

Šlechtickou svatbu nabízí i zámek v Letovicích. Tam provádějí svatební obřady hned na čtyřech místech. V zámecké zahradě, v jízdárně, v zámecké kapli nebo v nově zrekonstruovaném apartmá. V tom můžou novomanželé prožít rovnou i svatební noc. „Teď v létě je největší zájem o venkovní svatby. Naopak se moc nevyužívá zámecká kaple. Kdo chce církevní obřad, vezme se radši rovnou někde v kostele,“ doplnil majitel zámku Bohumil Vavříček.

Podle něj je o zámecké svatby velký zájem celoročně. „Ale teď v létě je lepší zamluvit svatbu až několik měsíců dopředu, aby byl ještě volný termín,“ doporučil Vavříček.

Boom zažívají také svatby církevní. Lákají hlavně svou důstojností. „Zatímco na zámku jsem při bezduchém, socialistickém proslovu slíbil, že dobře vychovám děti státu, v kostele jsme pronesli manželský slib sami sobě,“ vzpomínal Kubíček. Navíc ocenil při církevním obřadu i osobní proslov známého kněze a živou hudbu kostelního sboru. Oblíbeným svatebním místem na Blanensku je třeba i mariánský poutní kostel ve Křtinách.

Letní počasí přeje také svatbám venku. Snoubenci na Blanensku často využívají pro vstup do manželství přírodní krásy Moravského krasu, například louku před sloupskou horou Hřebenáč. „V současnosti roste zájem o svatby v přírodě. Často oddáváme také v jeskyních,“ uvedla Lenka Štěpaníková z Obecního úřadu ve Sloupě.

Podzemí krasu přitahuje především milovníky jeskyní. Své ano slíbil na dně propasti Macocha náčelník Speleologické záchranné služby Roman Šebela. „Původně jsem chtěl svatbu přímo v jeskyni, ale ne všichni hosté byli jeskyňáři. Přírodní chrám dna Macochy byl nakonec kompromis mezi zemí a podzemím,“ vysvětlil Šebela.

Taková svatba je však organizačně náročná a navíc není dostupná pro všechny snoubence. „Vyšli mně vstříc, protože jsem už dlouhá léta jeskyňář. Jinak se svatby v Macoše nedají už kvůli turistům dělat moc často,“ dodal Šebela.