Jak uvedl ředitel Kulturních zařízení města Boskovice Oldřich Kovář, letošní rok bude pro boskovické letní kino rokem posledním. „Letos ještě budeme od června do poloviny září pravidelně promítat. V příštím roce ale bude kino v provozu jen nárazově a v dalších letech bude areál nejspíš sloužit jako oddechová zóna. Důvodem k ukončení pravidelného promítání je fakt, že se filmy budou vyrábět jen v digitální podobě a ne na klasických filmových páscích. V dalších letech tedy nebudou nové filmy, které bychom mohli promítat,“ vysvětlil Kovář.

Boskovičtí tedy v budoucnu o letní kino přijdou, letos si ale ještě venkovního dívání mohou užít dosytosti. „V červnu a v první polovině září budeme promítat vždy o víkendu. O prázdninách pak téměř každý den. A protože letos slaví letní kino v Boskovicích již padesát let svého provozu, připravili jsme na sobotu osmnáctého června od devatenácti hodin zajímavou podívanou. Nejprve vystoupí boskovický estrádní orchestr ze základní umělecké školy a pak máme připravený filmový maratón. Lidé uvidí projekci obrazových materiálů o letním kině ze šedesátých let, dokument o filmovém festivalu z roku 1988 a představíme také publikaci, jež byla vydána k padesátiletému výročí. Na závěr večera zhruba od půl jedenácté pustíme film Kleopatra v hlavní roli s Elizabeth Taylorovou,“ přiblížil vedoucí kina Radek Pernica.

Druhým místem, kde si je možné vychutnat krásu filmu pod širým nebem, je letní kino v Lysicích. To zahájilo provoz již v druhé polovině května a otevřeno bude mít do poloviny září. I v Lysicích se ale lidé z letního kina už dlouho těšit nebudou. „Až se zdigitalizují všechny multiplexy, a přestanou se tak vyrábět pětatřicetimi­limetrové filmové kopie, letní kino bude muset skončit. Digitalizace tohoto kina by totiž přišla na tři až čtyři miliony korun, což by nebylo možné zaplatit. Předpokládám, že v provozu bude kino ještě letos a v příštím roce, další roky se uvidí,“ sdělil vedoucí letního kina Miloslav Müller.

Ten doplnil, že nejoblíbenější mezi diváky bývají české a animované filmy. „Myslím, že letos přijde hodně lidí i na další díl filmu Piráti z Karibiku,“ doplnil Müller. Průměrně do lysického letního kina zavítá kolem osmdesáti lidí. „Někdy ale přijde tři sta, jindy třeba jen osm. Nejvíce záleží na počasí,“ dodal vedoucí.

Dříve mohli do letního kina zajít lidé také ve Velkých Opatovicích a v Letovicích. Na obou místech se ale provoz ani letos nerozjede. „Nehrajeme už dva roky a nemíníme s tím začínat. Důvodem je nezájem lidí a finanční náročnost,“ řekl ředitel Služeb města Velké Opatovice Milan Vykydal. Rovněž v Letovicích se už pár let pod noční oblohou nepromítá. „V červnu končí ve městě kvůli penězům provoz krytého kina, takže o letním kině nemůže být ani řeč,“ sdělil vedoucí kina Zdeněk Štěrba.

DAGMAR KULAVIAKOVÁ