Nejčastěji záchranáři vyjíždí k drobným poraněním. Zvyšuje se ale počet výjezdů k topícím se dětem nebo úrazům na kolech. „Jedním z největších problémů jsou domácí bazény. Rodiče mají pocit, že se dítěti nemůže nic stát, nechají ho koupat se bez dozoru a chvilka nepozornosti může vést třeba až k utonutí," varuje Zuchová.
Zraněním se nevyhnou ani návštěvníci veřejných koupališť. „Typické jsou odřeniny, štípance a menší poranění, ale sem tam se objeví i vážnější případ. Nejvíce úrazů se stane z nedbalosti, kterou často posiluje i alkohol. Nejvážnějším úrazem, který jsme letos zatím řešili, byl zlomený nos a zranění hlavy po skoku do bazénu," řekla vedoucí plavčíků Věra Venclová z blanenského aquaparku.
Zvýšený počet úrazů potvrzuje i Ivo Novosad z boskovické nemocnice. „Obecně ošetřujeme v letních měsících hodně děti. Typické jsou zlomeniny končetin a drobné úrazy. Hodně úrazů si lidé přivodí při sportování," konstatoval. Spoustě případů by šlo podle mluvčí záchranné služby zabránit, kdyby lidé více mysleli na své ochranné prostředky.
Cyklisté a bruslaři plní ordinace. Často vyjedou bez přilby a chráničů a to má fatální důsledky. Samozřejmě, že se můžete zranit i s helmou na hlavě, bez ní ale mohou být následky smrtící," připomněla Zuchová.
Strašákem záchranářů je v letním období také alkohol. „Pod vlivem alkoholu nejsou lidé schopni odhadnout následky svých činů, ztrácí zábrany a dělají věci, které by normálně nedělali. Často také bývají agresivní," popsal záchranář z Blanenska, který si nepřál uvést své jméno.
Speciální kategorií jsou přes prázdniny úrazy dětí. Přemíra volného času vede často k nápadům, které si dospělí neumí ani představit. „V loňském roce jsme vyjížděli k případu, kdy mladí kluci chtěli zkusit, jestli přejedou řeku na kole. Nenapadlo je ale nic lepšího než kolo k sobě přivázat, aby jim v případě, kdy spadnou, neuplavalo. Vedlo to k tomu, že se jeden z chlapců začal po pádu topit a kolo ho táhlo ke dnu," zmínila Zuchová. Prevencí takových případů může být naplánování programu dětí tak, aby neměly na podobné věci čas.
Úrazům se nevyhne žádná věková kategorie. „Cyklistické úrazy často řešíme u lidí ve věku od třiceti do čtyřiceti let, pro starší lidi jsou zase typické úrazy ze zahrádky v podobě uřezaných prstů a řezných ran. U mladých lidí je problémem alkohol a úrazy z neopatrnosti," doplnil záchranář.
Záchranáři a lékaři se shodují na tom, že mnoha případům lze zabránit větší opatrností a rozvahou. „Lidé si často neuvědomí, že to jestli si vezmou přilbu nebo nepustí své děti bez dozoru do bazénu, může ovlivnit celý jejich život," konstatovala mluvčí záchranky Barbora Zuchová.
MARIE JAHODOVÁ
MARTINA SPOUSTOVÁ