Na osvědčené téma spoléhají organizátoři tábora v Bukovině. Pro děti připravili hry ze života pravěkých lidí už poněkolikáté. „Děti mají rády přírodní materiály. Možná jim chybí ve městě příroda. My chceme pracovat hlavně s přírodními věcmi. Budeme malovat hlínou na papír jako kdysi pravěcí lidé na stěny jeskyní. Určitě si uděláme přehlídku pravěkého oblečení z přírodních materiálů a pokusíme se i sami vyrobit a vypálit keramiku,“ popsala organizátorka Zdena Sitarčíková.

Děti věci, které se na táboře dozví, využijí možná i ve škole, protože program není připravený vůbec amatérsky. „Jedna z našich vedoucích je archeoložka, takže nám pomáhá s programem. Podíváme se i na některé z pravěkých nalezišť, do jeskyně Pekárna nebo na Býčí skálu,“ dodala Sitarčíková.

Po stopách starověkého Říma i Pevnosti Boyard

Na skautském táboře v Kozárově u Lysic si letos vybrali pro táborovou hru také tisíce let staré období lidských dějin. „Mladší děti jdou po stopách starověkého Říma. Máme zde ale i družinku čtyř starších skautek. Pro ty jsme chtěli drsnější program, tak jsme se inspirovali u televizní soutěže Pevnost Boyard,“ vysvětlila vedoucí Nela Horáčková. Podobně jako v televizní soutěži musejí táborníci nasbírat co nejvíce indicií, které je dovedou k místu s pokladem.

Trochu jiný poklad budou hledat děti v letním táboře v Jedovnicích, kde se také inspirovali populárním seriálem. „Každý rok připravujeme hry na jiné téma. Letos budou děti hledat nejmenší obyvatelku Springfieldu, malou Meggie Simpsonovou. Pomáhat jim v tom budou vedoucí, kteří dostali za úkol vyrobit si kostýmy jednotlivých postav ze seriálu,“ prozradila organizátorka Erika Václavíková. Masky kreslené rodiny Simpsonů vyrobila sama.

I další pořadatelé táborů na Blanensku si pro děti připravili hry na zajímavá témata. Například v Boskovicích a ve Svitávce se táborníci na dvanáct dní změní v indiány a vyzkouší si třeba jízdu na koni nebo výrobu indiánských předmětů. V Petrovicích u Sloupu si děti zahrají na mušketýry v duchu slavného filmu Tři mušketýři.

Vyznavači sportu můžou vyzkoušet některý z příměstských táborů pořádaných Domem dětí a mládeže v Blansku. Na pětidenních táborech si například dívky zatančí v rytmu Orientu a mladí sportovci si zahrají floorball.

HANA KUBEŠOVÁ