Napište svej názor do diskuze pod článkem

Konečně hodit aktovku do nejzazšího kouta a učebnice zastrčit do poslední zásuvky. Posledního červnového dne se nemůžou dočkat děti od nejútlejšího věku až do doby, kdy se naučí podle diáře počítat přesně limitované dny dovolené.

Stejně radostný však není začátek prázdnin pro maminky s malými dětmi. Se zavřením školek začíná pro rodiče, prarodiče a kamarády hlídací pohotovost.

Ve městech se vedení školek obvykle snaží tento problém vyřešit. Třeba v Blansku sestavily ředitelky mateřských školek prázdninový rozpis. „Školky se mezi sebou pravidelně střídají. Chceme, aby alespoň jedna byla i přes prázdniny otevřená,“ uvedla Jana Galítová z blanenského odboru školství, pod který školky spadají.

Jedna školka na Blansko nestačí

Ale ani tento rozpis rodinám s malými dětmi v Blansku příliš neulehčí. Jedna školka nestačí pro všechny děti a tak jsou pro jejich přijímání vymezena přísná kritéria. Aby děti vůbec mohly do prázdninové školky, musí mít oba rodiče zaměstnané, chodit přes rok do některé z blanenských školek. Rodiče musejí navíc podat přihlášku co nejdřív.

V Blansku je možné přijít s dětmi také do klubu Ratolest. Ten funguje pod záštitou Charity na principu dobrovolnictví maminek a dalších z rodiny, kteří se podílejí na přípravě a vedení různých společných aktivit klubu. Ideální pro rodiče na mateřské dovolené. Co mají ale dělat zaměstnané maminky? „Máme ještě projekt Mateřinka, v rámci kterého děti bezplatně pohlídáme,“ informovala Blanka Bendová z Charity. „Ale jedná se spíš o jednorázovou, sociální službu, když maminka potřebuje nutně k lékaři nebo třeba k soudu,“ dodala.

Stejně jako Ratolest slouží v Boskovicích Mateřské centrum. I tam však můžou děti pouze v doprovodu rodičů. Problém zaměstnaných maminek tedy neřeší. „Dochází k nám hlavně maminky na mateřské dovolené. Děti si zde společně hrají, ale jen s rodiči,“ vysvětlila Lenka Pohlová z centra.

Rozpis mají také v Boskovicích

Také v Boskovicích se domluvily učitelky ze tří školek na prázdninovém rozpisu. „Přijímáme jen děti zaměstnaných maminek, takže tím jsme vyřešili omezený počet míst,“ uvedla Miloslava Sedláková, učitelka z Mateřské školky na Lidické ulici. Zaměstnané maminky na Blanensku mají alespoň nějakou šanci, že si o prázdninách zajistí pro děti hlídání. Pokud podají přihlášku včas. Horší to mají ženy na mateřské s více dětmi. Ty si o prázdninách opravdu neodpočnou.

Maminky na vesnicích však nemají ani tyto omezené možnosti. Třeba v Doubravici nad Svitavou na měsíc o prázdninách zavřou školku bez jakéhokoliv náhradního řešení.

Stejně tak to o prázdninách vypadá i v Senetářově. „Je to začarovaný kruh. Zatím nemůžu jít do práce, protože by mi neměl kdo hlídat děti. Potom se stejně budeme muset střídat s manželem na vybírání dovolené, takže ji nebudeme trávit společně,“ povzdechla si Dita Šebelová ze Senetářova, maminka tří malých dětí.