Řev, rvačky, rozházené odpadkové koše nebo poškozené dopravní značky. V létě se návštěvníci diskoték a letních zahrádek baví dlouho do noci a často ruší noční klid.

Své o tom ví například lidé žijící v blízkosti blanenského klubu Lucky Break. Není výjimkou, že zde po víkendových nocích zůstanou na silnici rozbité skleničky. Po pěnové párty třeba pěna. „Nejhorší je to ve středu a v pátek. Do půlnoci je klid, pak ale lidé vyjdou ven z diskotéky a do šesti do rána se tu rvou a hulákají pod okny,“ postěžovala si žena, která si nepřála zveřejnit své jméno. Redakce Blanenského Deníku je má k dispozici.

Žena spí v místnosti s okny obrácenými ke klubu. Problém s hlukem řeší po svém. Na noc si dává špunty do uší. „Já chápu, že majitelé diskotéky neovlivní to, co lidé dělají venku. Sousedi ale policii volají,“ podotkla.

U vchodu do blanenského klubu Lucky Break stává ostraha, která má krotit případné výtržníky v prostorách klubu. „O prázdninách se snažíme naši ostrahu ještě posílit. Někdy pomůže, když pouštíme lidi z diskotéky po menších skupinkách. Chápu, že jeden hlučící opilec na ulici je horší než sto aut. Pokud ale není uvnitř klubu, nedosáhneme na něj,“ míní jeden z vlastníků nočního klubu Roman Šindelka. Dodal, že od minulého roku zaměstnanci Lucky Breaku spolupracují s městskými strážníky.

Zdeněk Grénar, zástupce okresního ředitele policie, potvrdil, že v létě policisté vyjíždějí řešit případy rušení nočního klidu častěji. „Přes prázdniny a hlavně o víkendech máme v ulicích více hlídek. Spolu s městskou policií se snažíme působit preventivně,“ sdělil Grénar. Podle jeho slov nejčastěji volají lidé z okolí rekreačních objektů a vyhlášených diskoték. „Většinou vyjíždíme do rekreačních oblastí jako jsou Jedovnice a Suchý, dále pak ve městech k diskotékám a nonstopům,“ upřesnil Grénar. Letní zahrádky podle něj kritické nejsou. „Záleží na provozovateli zahrádky, jestli si zjedná pořádek,“ dodal Grénar.

Za rušení nočního klidu mohou policisté výtržníkovi na místě uložit blokovou pokutu až do výše jednoho tisíce korun. Podle zákona má být po desáté hodině večer venku klid. Potvrdil to zástupce šéfa boskovických policistů Marek Ležák. „V létě mají lidé otevřená okna. Často jezdíme zklidnit hosty na letní zahrádky, nebo je upozornit, aby nepouštěli hlasitou hudbu,“ nastínil situaci v Boskovicích Ležák.

I ve Velkých Opatovicích mají přes léto s výtržníky své zkušenosti. „Občas rozhází popelnice, zohýbají dopravní značky,“ vyjmenoval velkoopatovický starosta Jiří Bělehrádek. Ten dokonce zakázal pít alkohol ve městě na veřejnosti. Problém rušení nočního klidu však zákaz podle něj nevyřešil.