Kvalita obrazu a zvuku se sice v amfiteátrech pod širým nebem nemůže rovnat moderním multikinům, ale letní kino má prostě své kouzlo. Na Blanensku si do nich každý rok najde cestu řada lidí. Některým filmovým stánkům v regionu však nezájem lidí zlomil vaz. „Do letního kina v Boskovicích občas zajdu. Sám i s přáteli. Je to příjemná změna a společenská událost. Letos se tam určitě také vypravím,“ řekl Jan Bařinka z Boskovic.

Právě v letním kině v Boskovicích se filmové plátno rozzáří, v případě že dorazí diváci, již v sobotu. Lidé si od devíti hodin večer vychutnají snímek Ženy v pokušení. „Loni přišlo do amfiteátru přibližně čtyři tisíce lidí. Hodně záleží na počasí. Zájem o promítání pod širým nebem podle mého v Boskovicích je. Na představení chodí spousta mladých lidí,“ poznamenal vedoucí boskovického kina Panorama Radek Pernica s tím, že promítat by se mělo až do září. Za vstupné zaplatí lidé stejně jako vloni zhruba osmdesát korun. „Kino spadá pod Kulturní zařízení města Boskovice. Kdyby bylo samostatně, tak by se neuživilo. Je to však služba pro lidi. V průběhu roku se amfiteátr využívá i pro řadu koncertů a také festival Unijazz,“ dodal Pernica.

Koncem května otevřou letní kino také v Lysicích a závěr sezóny by tam měli odtroubit až v září. V areálu pro sedm stovek lidí chodilo loni na představení přibližně šedesát diváků. V případě nepříznivého počasí je na místě přístřeší pro sedmdesát osob a film se dá sledovat i pod střechou. „Návštěvnost za sezonu kolísá mezi třemi a pěti tisíci návštěvníky. Je to každý rok jiné. Na letním kině se nedá zbohatnout. Člověka to musí bavit a já osobně beru letní kino jako koníček,“ řekl s úsměvem provozovatel lysického letního kina Miloslav Müller. Tomu pronajímá kino už osmým rokem městys Lysice za symbolickou cenu. Lysická radnice se zároveň také stará o větší opravy kina. „Snažím se promítat nejnovější filmy, ale je to těžké. Než se film dostane do kin, mají ho lidé už dávno na dévédéčku, pustí si ho raději doma a návštěvnost klesá,“ uzavřel Müller.

Ve Velkých Opatovicích zavřeno

Ve Velkých Opatovicích chodilo do tamního letního kina tak málo lidí, že ho letos ani neotevřou. Poprvé od roku 1970. „Promítací techniku a další vybavení si necháme. Uvidíme, co bude příští rok. Loni jsme měli naplánovány tři měsíce promítání a nakonec byly tři, čtyři představení. Lidé neměli o filmy zájem, i když vstupné bylo opravdu lidové,“ okomentoval tristní situaci opatovického letního kina jeho vedoucí Jiří Pospíšil.

Kino pod širým nebem si nevychutnají ani Blanenští, kde stálá letní scéna s plátnem chybí. Musejí si počkat až na prázdniny, kdy do města dorazí kočovný Kinematograf bratří Čadíků.

Rájecký amfiteátr chtějí pronajmout

To v Rájci-Jestřebí letní kino je. V zámeckém parku. Ale od poloviny devadesátých let se v něm dlouhodobě nepromítá. „Kino jsme měli otevřené, pokud to bylo ekonomicky únosné. Po nástupu cédéček a dévédéček přestali mít lidé o kino zájem. Navíc nám vandalové poničili v amfiteátru reproduktory. Letní kino jsme zavřeli. Před dvěma lety se nám ale podařilo otevřít kino v klubu Káčko,“ přiblížil rájecký starosta Pavel Perout. Ráječtí radní se snaží amfiteátr pronajmout. Nedávno o něj projevila zájem kulturní agentura. Z dohody nakonec sešlo. „Promítací zařízení je funkční a areál také udržujeme. Během roku tam je několik akcí. Nabízíme ho k dlouhodobému pronájmu dál,“ doplnil Perout.