Promítání v přírodě stále táhne. Letní kina na Blanensku se mohou pochlubit slušnou návštěvností. Filmy pod hvězdnou oblohou si přitom neužívají jen obyvatelé velkých měst.

„Na to, kolik mají Lysice obyvatel, se naše letní kino těší velmi dobré návštěvnosti. V průměru nám na představení přijde kolem osmdesáti lidí,“ pochlubil se slušnými čísly vedoucí lysického „letňáku“ Miloslav Müller.

Tamní amfiteátr zahájil provoz už předminulý pátek. Na přelomu června a července tam začnou promítat až čtyřikrát týdně. Lysické letní kino tak i letos naváže na čtyřicet let starou tradici pojízdných kinematografů.
„Už v třiašedesátém tady stávala promítací maringotka a promítalo se na natažené plátno. Zájem o to býval tak velký, že se radní rozhodli postavit pevné letní kino,“ vysvětlil Müller.

Podobnou historii má i letní kino v Boskovicích. To se stalo po postavení v roce 1962 jedním z největších svého druhu ve střední Evropě. Příležitostně slouží kino s kapacitou dva tisíce diváků také jako koncertní scéna. „Kromě pravidelného promítání v letní sezoně je kino využito i při festivalu Boskovice a sprnovém Boskovickém happeningu,“ vyjmenoval významné akce v kině jeho vedoucí Radek Pernica.

V Boskovicích letos promítli první film už sedmého května. Až do prázdnin bude tamní letní kino možné navštívit pouze v sobotu. Od července se na obřím plátně objeví až pět projekcí týdně. Specialitou bývá silvestrovská pohádková projekce, která v Boskovicích trvá už desítky let.

Ne všechna letní kina se však podařilo uchovat v provozu do dnešních dnů. Ráječtí, kteří kdysi byli pyšní na velké plátno umístěné v zámeckém parku, dnes musí projekce pod širým nebem oželet. „Radní tehdy kino stavěli pro polovinu okresu. Bohužel s rozšířením videí návštěvnost klesala a provoz kina se začal hodně prodražovat. Navíc neznámí vandalové poškodili zvukový aparát kina. Jeho oprava by byla hodně nákladná, tak jsme projekce v letním kině museli zrušit,“ zavzpomínal starosta Rájce–Jestřebí Pavel Perout.

Letní kino v malém mají zaměstnanci a klienti adamovského nízkoprahového centra Zlatá zastávka. „Když je pěkně, promítáme u nás na dvorku na zeď. Filmy jsou určeny pro cílovou skupinu našich návštěvníků, tedy pro děti a mladistvé od desíti do šestadvaceti let. Navíc před projekcí je vždy tématická přednáška, spojená s určitým sociálním jevem. Kupodivu i o přednášky je tady zájem,“ popsal soukromé projekce Zlaté zastávky její vedoucí Jiří Papiž.