Brigády si sjednává přes agenturu. „Dostávám od osmdesáti do sta korun na hodinu. V létě je na výběr z více prací, protože přibudou ty sezonní,“ řekl mladík.

Jeho slova potvrzují zástupci personálních agentur. Nabídek je podle nich nyní spousta a zajistit si brigádu o prázdninách i na poslední chvíli není v mnoha odvětvích žádný problém. Studenti mají z čeho vybírat a hned tak nějakou práci nevezmou. Některé pozice je proto problém obsadit.

Výdělky z brigád se podle Pavly Kubjátové z personální agentury Sodat na jižní Moravě pohybují od devadesáti až do sto třiceti korun na hodinu. „Nabídek je stále hodně. Doplňování a balení zboží, pomoc při inventurách, práce na pokladnách nebo ve výrobě. V menších městech může být nabídek méně, ale v Brně a okolí to neplatí. Naopak je nedostatek brigádníků a firmy mají často problém někoho sehnat,“ uvedla Kubjátová.

Dodala, že největší zájem ze strany studentů je o administrativní práci či práci v logistických a zákaznických centrech. V oblibě naopak nejsou brigády na pokladnách v supermarketech nebo v chladírnách při práci s masem.

Široké nabídce brigád nahrává i nízká nezaměstnanost. „Zájemci nemusí vzít každou práci a vybírají si. O manuální práci brigádníci moc nestojí, nabízených pozic je přitom v této oblasti nesrovnatelně více a jejich ohodnocení se od administrativy příliš neliší,“ říká Jitka Součková z personální agentury Grafton Recruitment. Dodala, že menší zájem studentů o manuální brigády je dán i tím, že jim firmy stále častěji umožňují placené stáže v oboru, který studují.

Tuto možnost mají středoškolští i vysokoškolští studenti například u výrobce automobilových komponentů Alps v Sebranicích na Blanensku. „Klasické brigádníky přijímáme jen omezeně. Dáváme přednost studentům technických oborů. Brigáda je pro ně formou praxe. Celková kapacita je do deseti lidí. Vydělají si u nás kolem devatenácti tisíc hrubého měsíčně,“ sdělil personální ředitel firmy Tomáš Leder.