„Na skálu připevníme plátno, na které promítneme nejenom sochu, ale i celou její historii. Diváci uvidí, jak vznikala, jak vypadala hotová, i jak byla zničena,“ uvedla jedna z organizátorek, Zdenka Popelková. Virtuální show začne v sedm hodin večer a potrvá asi tři hodiny.

Akce se koná u příležitosti osmdesáti let od vytvoření sochy, která původně v Rudce stála. Ta byla i s podstavcem vysoká třináct metrů. V roce 1941 ale musela být zničena. Obyvatelé Kunštátu se ji sice pokoušeli zachránit, například rozřezáním a ukrytím jednotlivých částí, ale to se jim nakonec nepodařilo. Po válce ze sochy zůstaly jen boty a obrys ve skále.

Promítání Masarykovy sochy se letos bude konat poprvé, ale organizátoři by z něj chtěli udělat tradici. „V budoucnu by se celá akce mohla spojit třeba s konferencí na různá témata. Například Masaryk a výtvarné umění,“ plánuje Popelková.

Expozice se zúčastní také zástupci legionářské obce a Masarykovy společnosti a zahraje dechovka boskovické základní umělecké školy.