„Předpokládám, že se tak stane tento týden,“ řekl v pondělí René Bedan, který dravce v této lokalitě sleduje už několik let a Deníku Rovnost poskytuje unikátní fotografie a videa.

Letos v Moravském krasu zaznamenal tři páry. Ve dvou hnízdech ve Vývěrech Punkvy se dospělí sokoli starají v každém o dvě mláďata. U Býčí skály je stejně jako loni jedno. „Na Brněnsku jsme pak zaznamenal čtvrtý pár, ale k hnízdění tam podle všeho nedošlo,“ dodal Bedan. Další snímky vzácných ptáků redakci poskytl Ivo Stejskal.

Jizerské hory, příběh jedinečné krajiny. Dokumentární snímek režiséra Viktora Kuny má také blanenskou stopu. Na scénáři se totiž podílel a s odbornými konzultacemi pomohl také přírodovědec Zdeněk Špíšek z Blanska.
Točil Jizerské hory: nyní přírodovědec z Blanska pracuje na dokumentu o krasu

V Moravském krasu zahnízdili sokoli stěhovaví v roce 2016 bezmála po půl století. Vyvedli tehdy tři mláďata. O rok později měly dva páry celkem pět mláďat a následující rok osm. V roce 2019 pak ze sedmi mladých sokolů přežila jen tři.

Zbývající ulovil výr velký. O rok později opustilo dvě hnízda v krasu pět sokolích mláďat. Loni vylétlo od Býčí skály jedno mládě a z druhého hnízda pak tři.