Ondřej Procházka ze zmíněné skupiny Deníku řekl, že za tu dobu bar osvěžil stovky spokojených turistů. Nepoctivých návštěvníků byla podle všeho jen menšina, ale problémy s nimi se stále opakovaly, stejně jako krádeže a ničení zázemí baru. Redakce už o těchto potížích v minulosti informovala.
„To nám popravdě vzalo po několika letech takzvaně vítr z plachet. Opakovaně nám zmizel komplet nákup z baru, někteří návštěvníci baru pak evidentně neplatili a na to pak dopláceli ti poctiví,“ uvedl Procházka.
Od začátku se podobným problémům snažili čelit výběrem vhodného sortimentu občerstvení. K mání byly postupně už jen nealkoholické nápoje a drobné cukrovinky.
„Ani to nepomohlo. Nechápu, jak si může někdo odnést patnáct dětských pitíček, lízátka a nezaplatit. Po opakovaných krádežích jsme místo pokladničky nabídli příchozím platbu na účet nebo pomocí QR kódu. V lese byl sice špatný signál, ale lidé mohli klidně zaplatit i později. Měli vše napsané na lístečku. Ani to moc nefungovalo,“ posteskl si muž.
Zůstane odpočinkovým místem
Dodal, že prostor lesního baru bude i nadále sloužit jako odpočinkové místo a na požádání do něho mohou členové skupiny nárazově občerstvení na nějakou domluvenou akci přivézt. „Uvidíme, co bude dál. Všem poctivým návštěvníkům mnohokrát děkujeme za podporu,“ řekl na závěr Procházka.
Podle řady návštěvníku lesního baru u Letovic je to škoda. „Vaše rozhodnutí chápu. Byl jsem u vás několikrát, jednou jsme tam dokonce s kamarádem dělali na dřívkáči bramboráky a setkali se s jedním vaším členem, který dovezl zásoby,“ uvedl na sociální síti například Miloš Špecinger.
Opakovaně ho navštívil také další z diskutujících Petr. S kamarády na kole i pěšky. „Vše uhrazeno i když platba přes mobil moc nešla, protože nebyl signál. Ale možná se pletu. Bylo mi jasné že to jednou skončí, když sem četl o těch problémech,“ napsal muž.
Po čtyřech letech provozu nedávno skončil také samoobslužný Lesní bar U Jarka nedaleko známého cyklistického a turistického rozcestníku Kalečník v Olšanech na Vyškovsku. V sezoně ho navštěvovaly stovky lidí. Přestože podobně jako na Blanensku byl několik kilometrů od civilizace ani on se neubránil nájezdům zlodějů.
„Lesní bar byl opět vykraden. Už na to nemám energii, sílu ani peníze,“ oznámil na konci července Jaroslav Kala z Rousínova na Vyškovsku na sociální síti Lesního baru U Jarka.
Po uzavření oblíbené občerstvovací stanice v lesích dostal velké množství podpůrných zpráv. „Spousta lidí mi psala do komentářů, že český národ je zkažený a není připravený na takové počiny. Ale nenechme pár jedinců zkazit nám dobrý dojem z nás. A tak nezůstanu naštvaný a zahořklý, ale vymyslím něco nového, kde se využije nádherná energie komunity, která se okolo lesního baru vytvořila. Sledujte mě dál a buďte součástí toho nejlepšího v nás,“ dodal Kala.
Vykradený lesní bar měli v minulosti opakovaně také v Ekologickém volnočasovém centru Švýcárna v Josefovském údolí v Moravském krasu na Blanensku. V provozu je tam už osmou sezonu. Podlé šéfa Švýcárny Roberta Kubáně se nicméně situace v poslední době uklidnila.
„Naposledy jsme měli problémy se zahraničním dělníky, kteří pracovali na rekonstrukci železničního koridoru a bar několikrát vybílili, i když je asi pět kilometrů od města. Teď je víceméně klid i když nějaké ztráty máme. Ne všichni návštěvníci jsou poctiví a za občerstvení v samoobslužném baru platí. Pro bezdomovce je to sem daleko a pokud se tu pohybuje nějaká podobná existence, tak nám dají místní přes sociální sítě vědět. V sezoně je tu velkých pohyb pěších i cyklistů. A co jde v baru nejvíce na odbyt? Černohorská piva a limonády, cidery a cukrovinky,“ popsal sortiment lesního baru U poustevníka Jáchyma Kubáň.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Je to prank. Celou plavbu k moři natáčíme na Vltavě, vtipkuje režisér