Takzvaný DobroDomek je ve zkušebním provozu od víkendu. „Jedná se o samoobslužnou útulnu. Se sprchou, toaletou a krbovými kamny. Nechybí ani knihovna. Přespat tam může kdokoliv,“ uvedl vedoucí Švýcárny Robert Kubáň.

Za nocleh pak vhodí příchozí příspěvek do kasičky. Stejně tak to funguje i v lesním baru. „Nedaleko jsou turisticky zajímavé cíle. Býčí skála nebo Stará huť. V lesním baru jsme se už několikrát zastavili při toulkách s rodinou. DobroDomek rádi v budoucnu vyzkoušíme,“ řekl třeba Lukáš Malý z nedalekého Adamova.

Při sobotním slavnostním otevření DobroDomku byl odhalen i doposud utajovaný nález. V nedalekém sklepení byl nalezen obraz zabalený v látce. „Je na něm zobrazeno setkání dvou osob, kde je kromě místního poustevníka zachycen i uzavřený profil muže. Na pravé tváří má jizvu ve tvaru T. To nás vede k opodstatněné domněnce, že se jedná o největšího českého génia Járu Cimrmana,“ dodal Kubáň.

Ekologické volnočasové centrum Švýcárna se nachází ve střední části Moravského krasu v Josefovském údolí. Mezi Adamovem a městysem Křtiny. Poblíž historického areálu Stará Huť.

Bylo založené v roce 2008 a provozuje ho Základní článek Hnutí Brontosaurus Modrý kámen. „Spektrum našich akcí je velmi široké. Od dobrovolnických aktivit pro děti a mládež, víkendové akce a tábory, přes projekty zaměřené na evropskou mládež až po činnost v Rumunsku, severní Indii či na Ukrajině. Spolupracovali jsme také na stavbě školního internátu v Indii s jeho svatostí Dalajlamou,“ upřesnil Kubáň.

V areálu Švýcárny se postupně opravuje pět budov. Ty v předchozích letech uspěly v soutěži o nejlépe opravenou kulturním památku Jihomoravského kraje.