V obří nádrži je ho na blanenském stadionu podle hasičů asi šest tun v kapalném stavu. „Před lety jsme měli na únik čpavku na zimním stadionu cvičení. Pokud by ho uniklo větší množství, museli bychom evakuovat lidi jak ze stadionu, tak z lázní a nedalekého akvaparku v okruhu dvě stě metrů. Je to toxická látka, která leptá dýchací cesty. V kapalné podobě způsobuje silné omrzliny. Se vzduchem pak může vytvořit výbušnou směs," řekl Zdeněk Zouhar ze stanice blanenských profesionálních hasičů.

Ostrý zásah v Blansku kvůli čpavku v minulosti nezaznamenal. Přestože k podobné havárii v posledních letech ve městě nedošlo, je toto místo stále rizikové. I kvůli tomu, že zařízení na chlazení ledové plochy je v provozu přes čtyřicet let. „Chlazení je už hodně zastaralé, a chtěli bychom ho vyměnit. Nová technika už používá čpavek jen ve velmi malém množství nebo vůbec. Z pohledu bezpečnosti by to bylo jedině plus. Vzhledem k velkému množství toxické látky se v případě havárie jedná o problematické místo," řekl Jiří Charvát, šéf městské společnosti Služby Blansko, která stadion provozuje.

K havárii došlo před třemi lety například na rosickém zimáku, kde čpavek unikl z prasklé trubky pod ledem. Hasiči na místě zachytili asi čtyři sta litrů roztoku této toxické látky s vodou. Policisté kvůli tomu museli uzavřít okolí areálu. Při úniku bylo uvnitř osm zaměstnanců, kteří sami opustili budovu.

Připravují výměnu

Odborná firma nyní nachystá projektovou dokumentaci pro nové chladicí zařízení. Za přípravu projektu zaplatí Blanenští tři sta padesát tisíc korun. „Staré chlazení sice splňuje bezpečnostní předpisy, ale je už zastaralé a může se porouchat. Na stadionu je už od sedmdesátých let minulého století. Musíme to řešit. Nová technologie však bude velmi nákladná. Kolem dvaceti milionů korun," poznamenal blanenský místostarosta Jiří Crha.

Na podzim by se však podle něj měly na podobné projekty vypisovat dotace, které pokryjí většinu nákladů. Bez nich však starou techniku Blanenští na stadionu nevymění. Jasno budou mít začátkem příštího roku. „Je to ještě hudba budoucnosti, uvidíme, jak dopadneme s dotacemi. Kromě výměny chlazení počítáme také s novými rozvody, ledovou plochou a mantinely. A také sněžnou jámou. Tam se budou rozpouštět zbytky ledu," upřesnil Jiří Charvát

Dodal, že s novým zařízením ušetří Blanenští také výrazně na platbách za energie. „Z odpadního tepla, které při chlazení ledové plochy vznikne, budeme jednak rozpouštět zbytky ledu ve sněžné jámě, ale také vytápět kabiny a snad i ohřívat teplou vodu ve sprchách. Na elektřině bychom tak mohli řádově ušetřit třicet až čtyřicet procent. To by se mohlo promítnout i do snížení ceny pronájmu ledové plochy. V lázních sice máme kogenerační jednotku a máme i malou vodní elektrárnu, ale její provoz je kvůli nízkému stavu vody v řece omezený a elektřina se nám tak prodražuje," poznamenal šéf Služeb Blansko Jiří Charvát.

V Boskovicích už technologii chlazení ledové plochy změnili před jedenácti lety. Byla totiž v havarijním stavu. Nyní led vyrábějí metodou s ekologickým chladivem bez čpavku. Za zastřešení stadionu, částečné opláštění, nové chlazení, mantinely s tvrzenými skly a sítěmi, střídačky, tribunu a časomíru zaplatili tehdy Boskovičtí třiašedesát milionů korun bez daně.

Čpavek v pivovaru

Čpavek používají v chladicích zařízeních také v černohorském pivovaru, kde ho má být stejně jako na blanenském zimním stadionu šest tun. Jedna tuna je i v olešnické mlékárně.