V blanenském útulku letos podle Jurové dosud skončila zhruba padesátka psů. Řada z nich byla zraněná nebo ve špatném stavu. Přesto si dvacet sedm z nich odvezli noví majitelé a více než patnáct vrátili Blanenští původním majitelům. „Není pravidlem, že je největší zájem o štěňata a mladé psy. Šanci mají i starší pejsci. Měli jsme tu jeden dojemný případ, kdy si muž přijel pro pejska až z tři sta kilometrů vzdáleného města. Protože mu pejsek připomínal toho, co měl dříve doma," dodala.

Lepší život čeká i fenku Amy, kterou si z blanenského útulku před časem odvezl Michael Janík z Boskovic. Je z ní nadšený víc, než čekal. „Tenkrát přítelkyně chtěla psa a posílala mi jejich fotky. Až mi jednou poslala Amy, která se v útulku ještě jmenovala Dorotka. Hned jsem se do ní zamiloval. Ještě ten den jsem si ji odvezl jako překvapení pro přítelkyni," poznamenal.

Blanenský útulek má osm kotců pro psy. V šesti z nich jsou odchycení psi z Blanska a dva kotce patří Adamovu. V jednom takovém kotci může být umístěn pouze jeden dospělý pes. Nebo maximálně fena a pes. Popřípadě mohou být dána pohromadě štěňata. „Kdyby tam byli dva nebo více dospělých psů, tak by se mohli porvat," vysvětlila Jurová.

Odchyt volně pobíhajících zatoulaných psů má na starosti městská policie. Než najdou původního majitele, skončí pes v útulku. V Boskovicích mají v tamní záchytné stanici šest kotců. „Teď tu máme jednoho jezevčíka, který má špatné oči," řekl Miroslav Vybíhal, jenž má kotce na starosti. V období od letošního ledna do srpna bylo v záchytné stanici umístěno sedm psů.

V Boskovicích mají šest kotců. V Letovicích jeden. Ten je nyní prázdný. Ve většině případů totiž Letovičtí dohledali majitele psa. A pokud ne, tak ho převezli do útulku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku. Od ledna do srpna odchytili dvanáct zatoulaných psů.

JAN CHARVÁT
SIMONA FEILHAUER