„Restaurátorské práce v lékárně trvaly přibližně osm let. Za tu dobu památkáři kompletně opravili vzácný nábytek a zrestaurovali fresky. Mobiliář je přesně zabudovaný do stěny lékárny, vše tedy museli opravovat na místě. Odvezli si pouze přes dvě stě zásuvek a vázy,“ přiblížila práci odborníků vedoucí správního úseku nemocnice Ludmila Čadková. Opravovat museli restaurátoři po etapách. „Lékárnu jsme restaurovali postupně, záviselo to na penězích a také jsme nechtěli ukončit její provoz,“ dodala Čadková.

Na rekonstrukci maleb a nábytku kromě nemocnice přispělo i město Letovice a nadace města. Celkem přišla na dva miliony korun. Zachovalé barokní lékárny se nacházejí málokde. Podobný unikát se v Česku nachází pouze v Brně a na zámku Kuks. „Umožnili jsme infocentru zorganizovat prohlídky lékárny, krypty a kostela svatého Václava. Jedna z průvodkyň si sama připravila prohlídky. Ještě nemáme stanovené jejich další termíny, ale většinou se konaly první sobotu v měsíci,“ doplnila Čadková. Kromě zrestaurované lékárny čekají návštěvníky nemocnice i další novinky. V areálu kláštera konečně budou moct návštěvníci i pacienti zaparkovat. K dispozici budou mít dvaadvacet parkovacích míst.

„Dříve lidé parkovali na silnici směrem k zámku, což bylo nepřehledné a mnohdy i nebezpečné,“ sdělila Čadková. Na parkoviště přispěl Jihomoravský kraj částkou dva a půl milionu korun.