DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Půl roku skončila na neschopence žena z Blanska, která onemocněla klíšťovou encefalitidou. Nemoc se začala projevovat nenápadně. Lékaře žena navštívila v době, kdy ji sužovaly nesnesitelné bolesti hlavy. „Hned jsem musela do nemocnice. Tam mi udělali lumbální punkci a zjistili, co mi je. První měsíce jsem byla velice unavená, dělala mi problémy i chůze a mluvení. Nemohla jsem si vybavit i obyčejná slova. Měla jsem problémy také se soustředěním. Bylo to velmi nepříjemné. Vypadalo to, jako by mi odumíral mozek,“ sdělila žena, která si nepřála zveřejnit své jméno. Redaktoři Deníku je však znají. Trvalo dva roky, než encefalitidu zdolala. Onemocnění jí však dodnes připomínají časté bolesti hlavy.

Nachlazení, pak úporné bolesti hlavy, bolest za očima nebo v týle, ztuhnutí šíje či zvracení. To všechno jsou podle lékaře Zdeňka Kachlíka příznaky klíšťové encefalitidy. „Klíšťata jsou nevyzpytatelná. Lidé na ně narazí i tam, kde by to nečekali. Pozor by si měli dávat už od prvních teplých dnů,“ varuje Kachlík.

Proti akutnímu onemocnění mozkových blan i mozkové tkáně lze podle něj bojovat očkováním. Ve Zdravotním ústavu v Blansku dostane v těchto dnech vakcínu až dvacet lidí za jediné odpoledne. „Teď mají lidé jednu z posledních šancí nechat se naočkovat na letošní rok. Později by už vakcína nebyla účinná,“ uvedl Kachlík.

Podle něj infikovaných klíšťat na Blanensku přibývá a nebezpečí nákazy encefalitidou roste. „Na rozdíl od boreliózy, kdy se po štípnutí objeví na lidském těle charakteristická skvrna, je encefalitida mnohem zákeřnější. Člověk si kousnutí nemusí všimnout,“ upozornil Kachlík. Podle něj by se lidé měli nechat očkovat v zimních měsících v prvním a čtvrtém čtvrtletí. Dostanou jednu injekci, za měsíc další. „Člověk je chráněný až čtrnáct dní po druhé injekci. Další si pak nechá píchnout rok od první injekce,“ upřesnil Kachlík s tím, že je pak ještě nutné po třech letech přeočkování. Lidé s celého regionu si mohou vakcínu nechat naočkovat v blanenském zdravotním ústavu každé úterý. Po domluvě také v pondělí a ve středu.

Opatrní by měli být také majitelé psů. I domácí mazlíčci mohou totiž encefalitidou onemocnět. „Častěji se setkáváme s boreliózou, ta psy trápí víc. Zasáhne jim klouby,“ dodal blanenský veterinář Tomáš Fidra.

Lidé by měli sebe a také své psy po procházce prohlédnout. Osvědčilo se to Evě Langerové z Blanska, která dělala zdravotníka na dětských letních táborech. „Vždycky po procházce v lese nebo na louce se děti musely prohlédnout, protože klíšťat bylo opravdu hodně,“ podělila se o zkušenosti Langerová.