Snížení mezd lékařů. Úsporné opatření, které v posledních týdnech hýbe boskovickou nemocnicí. Ta se kvůli problematické úhradové vyhlášce potýká s finančními problémy, a tak šetří, kde se dá. V minulém roce snížila počet zaměstnanců, snaží se uzavírat výhodnější smlouvy s dodavateli a mimo jiné více šetří zdravotnickým materiálem. S plošným snížením mezd lékařů ale lékaři nemocnice nesouhlasí. Poslali tak proti němu vedení nemocnice protest.

Snížení mezd v boskovické nemocnici se mělo týkat všech lékařů. „Plánovali jsme snížit mzdu o tři procenta a o dvacet korun méně by dostávali za pohotovostní službu," řekl jednatel Nemocnice Boskovice Dan Navrátil s tím, že změna měla začít platit od prvního ledna tohoto roku. „Zaměstnancům jsme to sdělili na začátku prosince loňského roku na schůzi zaměstnanců," uvedl Navrátil.

O týden později přišel vedení nemocnice dopis, ve kterém lékaři vyjádřili nesouhlas se snižováním mezd. „S lékaři, kteří se k protestu připojili, jsme ihned vstoupili do jednání," konstatoval jednatel nemocnice.

Jak na věc pohlíží samotní lékaři, se však Blanenskému deníku Rovnost nepodařilo zjistit. Z deseti oslovených se k záležitosti nechtěl vyjádřit ani jeden.

Rozhodne rada města

To, zda nakonec lékařům nemocnice mzdy vedení sníží, ale zatím není jasné. Rozhodovat o tom bude rada města. „Už jsme jednou tuto záležitost na radě řešili a měli jsme k ní určité výhrady. Snížení o dvacet korun za pohotovostní službu rada zamítla. Procentuální snižování mezd lékařů bude rada projednávat, až nám k tomu nemocnice doplní podklady. Koncem února by však snad už mělo být jasno," řekla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková. Rozhodovat se však bude rada města až na základě finančního plánu nemocnice na tento rok.

Podle Navrátila ale není snižování mezd zdaleka jediným úsporným opatřením nemocnice v posledních měsících. „Začátkem loňského roku jsme začali se snižováním počtu zaměstnanců. To už je ukončené a už žádné další propouštění zdravotnického personálu neplánujeme. Velmi výrazně jsme snížili spotřebu zdravotnického materiálu a spotřebu léků, ale samozřejmě tak, aby se to nedotklo pacientů. Další věcí je, že od Nového roku zavádíme nový systém řízení nákladů. Dále jsme se ve všech oblastech dohodli s dodavateli na nižších cenách, například za služby, ale také třeba za léky a zdravotnický materiál. Proto mě trochu mrzí, že bylo snížení mezd lékařů tak trochu vytrženo z kontextu, jako kdyby to bylo jediné úsporné opatření, které jsme tady zavedli," podotkl Navrátil.

Přesto má nemocnice za loňský rok záporný hospodářský výsledek. Podobně je na tom podle Navrátila i většina jiných zdravotnických zařízení. „Je to způsobeno především úhradovou vyhláškou a vyúčtováním zdravotních pojišťoven. Budeme tak asi dvacet milionů v mínusu. Kdybychom ale úsporná opatření nezavedli, mohli jsme být v minusu ještě o dalších deset milionů korun navíc," dodal Navrátil.

V blanenské nemocnici nyní snižování mezd lékařů neplánují. „Samozřejmě se může stát, že později nastane situace, kdy už to nebudeme finančně zvládat. Zatím jsme ale rádi, že je u nás v tomto ohledu klid," řekla ředitelka blanenské nemocnice Vladimíra Danihelková.