Pražští legionáři, členové Masarykova hnutí a Sokola Spořilov proto přišli jednat s Blanenskými, zda by tuto sochu nemohli pro Prahu získat v kopii. „Sochu jsme chtěli obnovit opět v Praze na Spořilově. Odtud je spousta legionářů,“ vysvětlila Marcela Prchlíková z pražského Sokola. Myšlenka přitom vznikla před několika lety. První pokus ji získat však zmařily povodně, protože kvůli nim na obnovení památníku nezbyly peníze.
Teď je čeká jednání s radními v Blansku. „Měli bychom se sejít asi v půlce července,“ potvrdila starostka města Jaroslava Králová.
„Unikátní socha skutečně je, ale kdo o tom ví? Mně osobně by nevadilo, kdyby pomník zborovského bojovníka stál i v Praze. Blansko by se tak právě díky Praze mohlo zviditelnit,“ míní starostka.
To, že je pomník zborovského bojovníka zřejmě jediný na světě, potvrdila také ředitelka blanenského muzea Eva Nečasová. „Tento pomník byl odlit ve třicátých letech v podniku ČKD Blansko. Dále vznikl stejný pomník určený pro Prahu a třetí, který byl instalován ve východní Haliči,“ přiblížila jeho historii Nečasová. Pražskou sochu však zničili nacisté za druhé světové války a osud třetího pomníku je zcela neznámý. Autorem sochy je navíc ruský legionář Karel Babka.
Včera se v Blansku u sochy sešli lidé, aby si připomněli devadesáté výročí bitvy u Zborova, kde podle historiků poprvé bojovalo samostatné české vojsko za svobodu své vlasti. Umělecké dílo sochaře Karla Babky při včerejší slavnosti ocenil i Pavel Gelnar. „Nejsem z Blanska, ale o legionáře se zajímám. Pokud by pomník padlým hrdinům v bitvě u Zborova stál v mém městě, byl bych na to určitě pyšný,“ řekl přihlížející muž.
Díky devadesátému výročí přibyl na legionářově pušce bodec, který poškodili vandalové. Ten vyrobili pracovníci Druhé slévárny Blansko. Podle nich by se socha při jejím kopírování nepoškodila.
„Socha je složená z jednotlivých dílů. Ty by se rozdělaly a pak použily jako model další bronzové sochy,“ vysvětlil jeden z pracovníků Druhé slévárny Blansko, který si nepřál zveřejnit své jméno. Jednotlivé části sochy by se potom ošetřily a smontovaly opět dohromady.