Oslavy 65. výročí osvobození Československa, lebka princezny, majáles a přehlídka dechových orchestrů. To vše čeká o víkendu lidi na Blanensku. Na některé z akcí můžou vyrazit už v pátek. Konec války si připomenou ve tři hodiny odpoledne Boskovičtí.

„Vzpomínkové setkání se uskuteční u pomníku padlých v Hybešově ulici. Ve tři hodiny tam zahraje orchestr a poté vystoupí například folklórní soubor Borověnka,“ informoval starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek. Také v Blansku lidé o víkendu vzpomenou na odchod německých vojáků. „Vzpomínkový akt na výročí osvobození Československa jsme přichystali na sobotu na půl desátou dopoledne u památníku rudoarmějce. Zahraje tam dechovka a položíme pamětní věnce,“ uvedla blanenská starostka Jaroslava Králová.

Majálesový průvod

Kdo z Blanenských si chce zavzpomínat na svoje školní léta, může se v pátek přidat k oslavám Majálesu. Průvod studentů blanenských středních škol vyrazí v poledne od budovy Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy na Písečné. Středem města projde až do zámeckého parku, kde bude v jednu hodinu majáles slavnostně zahájen. V parku budou oslavy pokračovat kulturním programem, ve kterém se představí studenti jednotlivých škol. Majálesový den pak zakončí zábava, která začne v osm hodin večer v blanenském Dělnickém domě.

Také lidé v Letovicích se o víkendu nudit nebudou. Trubky, pozouny, hoboje a další hudební nástroje promění Letovice v město hudby. V pátek i v sobotu se tam totiž utkají dechové orchestry základních uměleckých škol. „Do soutěže se zapojí devětadvacet orchestrů z celé republiky. Ty se do finále probojovaly z krajských kol,“ řekl ředitel letovické základní školy Petr Křivinka, který závěrečné kolo soutěže pořádá. Soutěž dechových orchestrů je v Letovicích rozdělena do šesti kategorií podle počtu a věku hudebníků. Své výkony předvedou jednotlivé soubory hned na dvou místech. „V kulturním domě budou v pátek od desíti hodin dopoledne soutěžit malé orchestry, ve kterých není více než osmnáct hudebníků. V jízdárně letovického zámku se pak od devíti hodin představí velké orchestry. A v sobotu bude soutěž pokračovat přehlídkou velkých orchestrů na zámku,“ doplnil Křivinka.

Lebka princezny

Koho více než hudba zajímá podzemí a archeologické vykopávky, může se v sobotu vydat do jeskyně Býčí skála u Adamova. V sobotu i v neděli tam návštěvníkům zpřístupní jeskyni od devíti do čtyř odpoledne. Prohlídka potrvá asi hodinu a půl a její trasa povede přes Starou a Novou Býčí skálu až do Velké síně a zpět k východu. Býčí skála bude zpřístupněná veřejnosti první tři květnové víkendy. Pouze v sobotu v ní však příchozí můžou spatřit jeden z nejvzácnějších exponátů Moravského zemského muzea, takzvanou lebku princezny. Ta se po více než sto čtyřiceti letech vrátí na jeden den zpátky do jeskyně, kde ji před léty badatel Jindřich Wankl nalezl. „Vzácná lebka princezny je jeden z mnoha nálezů pohřebiště datovaného do starší doby železné. Podle odhadů žena zemřela asi ve třiceti letech a princezna se jí říká kvůli tomu, že měla na hlavě zlatou korunku. Legenda vypráví, že byl tehdy v jeskyni pohřben velmož se čtyřiceti lidskými oběťmi“ přiblížil archeolog, který se zasadil o vrácení památky zpátky do Býčí skály, Martin Golec.

Vážení čtenáři, seriál Tipy na víkend najdete také v tištěné podobě každý pátek v Blanenském deníku Rovnost.