Občanské sdružení Pramínek, které před dvěma lety vzniklo právě pro to, aby dalo zchátralým budovám novou šanci, práce v areálu přerušilo. Důvod? Jeho zástupci se nedomluvili s majiteli.

„Majitelé sice jsou ochotni areál prodat nebo pronajmout, ale za cenu, která pro nás a v podstatě ani pro další zájemce není akceptovatelná. Je to sice krásné místo, které je cenné svou historií a má velké kouzlo, ale hodnota budov je nulová. Aby z nich vůbec něco bylo, musel by do nich potenciální majitel vložit obrovské částky,“ přiblížila zakladatelka a vedoucí sdružení Magda Kalová.

Areál bývalých lázní v současnosti vlastní čtyři majitelé, potomci bývalých majitelů a provozovatelů lázní Fišnarových. Jsou ve věku, kdy už lázně nejsou schopni sami zrekonstruovat. Jejich práce se proto omezuje hlavně na havarijní zásahy, aby areál nebyl dále devastován. „Areál má svého Genia Loci a mně osobně by bylo líto, kdyby padl vniveč. Jeho majitelé však už jsou ve věku, kdy nejsou schopni se sami o něj postarat podle svých představ. Stále jim ale na areálu záleží,“ uvedl zmocněnec spolumajitelů Vít Kodrle.

Relaxačně-rekreační areál

V současnosti Kodrle na lázně za majitele hledá kupce nebo nájemce. Možností, jak by místo mohl budoucí vlastník využít, je podle něj hned několik. „V areálu musí být něco, co je přijatelné pro Velkou Roudku i pro Velké Opatovice. Místo je vhodné pro relaxačně-rekreační areál, pro těžbu kvalitní pitné vody například pro výrobu potravinových doplňků nebo jako soukromé sídlo movitého majitele,“ nastínil Kodrle.

Zatím je však v areálu pusto. Loňské workshopy, na které se dobrovolníci sjeli vyklízet areál z daleka, letos Pramínek nezopakoval. „Je mi to moc líto. Dobrovolníci areálu věnovali hodně času i energie. I já samotná jsem Roudce obětovala dva roky intenzivní práce zadarmo. S majiteli jsme se ale nebyli schopni dohodnout. Za naši pomoc nám v podstatě ani nepoděkovali. Časem jsme bohužel nabyli dojmu, že jim nejde ani tak o osud lázní, jako o to areál výhodně prodat nebo pronajmout,“ míní Kalová.

V současnosti Pramínek v lázních pozastavil svoji práci. Jestli se k ní ještě vrátí, zatím jeho zástupci netuší. „Naše síly jsou omezené, nemůžeme prostě věnovat spoustu energie něčemu, co se vůbec nevrací,“ podotkla vedoucí sdružení.

Za symbolickou korunu

Podle zmocněnce majitelů lázní ale Pramínku klacky pod nohy rozhodně neházeli. „Areál jsme sdružení byli ochotní pronajmout za symbolickou korunu s tím, že zaplatí nezbytné náklady jako daň z nemovitostí nebo poplatky za odpad a nutnou údržbu a správu majitelů, což vyjde za rok asi na padesát tisíc korun, které za ně platit nemůžeme,“ nastínil Kodrle.

Na bývalé lázně zároveň majitelé hledají vážného kupce. „Areál bychom chtěli prodat tak do pěti miliónů, což je hluboko pod jeho tržní hodnotou. Hledáme na něj ale jen solidního zájemce, který svoje vize dotáhne do konce a ne snílky s nereálnými představami o svých silách, zdrojích i využití areálu. Práce Pramínku si ceníme, ale když není dotáhnutá do konce, areál se vrátí do stejného stavu jako před ní,“ dodal Kodrle.

Že by se do Velké Roudky jezdili znovu lidé léčit, už pomalu nevěří vedení Velkých Opatovic, pod které obec spadá. „Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby byl areál v pořádku. Ale moc reálně to nevidím. I kdyby jej někdo koupil a zrekonstruoval, což by ho stálo obrovské peníze, problém by mohl být s využitím lázní,“ řekl velkopatovický starosta Jiří Bělehrádek.