„Na sobotní odpoledne jsme připravili slavnostní akt, na který jsme pozvali například jihomoravského hejtmana. Ještě nevíme, jestli dorazí, ale budou tu i jiní hosté. Kromě otevření stezky tu ještě farář vysvětí křížek, kterým se při její stavbě hnulo,“ informovala starostka Lipůvky Alena Kristýnová.

Projet se mezi Lipůvkou a Lažany na kole. Vyjít si s rodinou na nedělní procházku. Uspat dítě v kočárku na čerstvém vzduchu. To vše nebylo doposud pro lidi z Lažan ani z Lipůvky zrovna bezpečné. Jediná spojnice mezi nimi totiž byla frekventovaná silnice I/43. Proto se zastupitelé obou obcí dohodli, že vesnice spojí stezkou.

„Stezka pro chodce i pro cyklisty byla opravdu nutností. Vydat se po státní silnici bylo nebezpečné,“ prohlásila starostka Lipůvky.

Dráhu cyklostezky z Lipůvky do Lažan naplánovali zastupitelé z části na místě zaniklé historické cesty a z části přes soukromé pozemky. Na stavbu cesty dlouhé zhruba jeden kilometr dostali přes Regionální operační program Evropské více než devadesáti procentní dotaci. „A zbytek nám dodal kraj. Obecního rozpočtu se tak stavba téměř nedotkla,“ dodala Kristýnová.