Na kole jede po fošně detektiv z týmu Kriminálka LA – Lažany. Balancuje na jejím okraji a pak padá do vody. Na řadu přijde čmelák. „Bzzz,“ začnej jej povzbuzovat moderátor zubař Papoušek. Lažanští měli včera o zábavu postaráno. Překonávali bazén po úzké lávce. Již podeváté.

Letos na pořadatele Lažanské fošny číhaly nástrahy. Nejdřív museli akci přesunout kvůli špatnému počasí, pak zjistili, že pneumatiky, které držely lávku na vodní hladině, vypustily duši. Zatímco muži pracují na výměně, na koupaliště míří odvážní jezdci a zvědaví diváci. „Říkala jsem jim, ať jdou za nudisty, ale oni nechtějí,“ směje se paní, která prochází kolem. Soutěžící totiž zdolávají fošnu v maskách.

Na koupaliště vjede muž ve smokingu a cylindru, sedí v sedle vysokého kola. „Na fošnu pojedu i s tímto kolem. Dám pivo, vyrazím, pak to potopím a uvidíme,“ říká sportovec s tím, že pokud je soutěžící úspěšný, lávka se dá přejet zhruba za deset vteřin. „Někteří jsou ale za pět vteřin ve vodě,“ dodává jezdec za Novas tým a o pár minut později se vykoupe i s vysokým kolem.

Ve stínu se chladí tři čmelouni. „Soutěžíme letos poprvé. Já se nejvíc bojím právě jízdy na kole. Snad to přejedu, nemám nic na převlečení,“ sděluje Nikola Štrofová. Ona ani její dva spoluhráči před soutěží netrénovali.

Na souši letos zůstává Tomáš Havelka. Ten už fošnu překonal, ovšem v nejpomalejším čase. „Mrzí mě, že nejedu. Nemůžu ze zdravotních důvodů. Dřív jsme jezdívali jako policisté, dokonce jsme měli s sebou i trestance, byli jsme také za rypáky,“ vzpomene nejstarší účastník Lažanské fošny. Je mu přes padesát let.

Za devět let se podařilo pokořit fošnu zhruba třem chlapcům. „Desetiletí až dvanáctiletí kluci měli výhodu, že byli lehcí. Něco jiného je, když na fošnu vjede osmdesátikilový chlap, to se hned lávka potápí nebo uhýbá,“ říká pořadatel Dušan Hruška. Když soutěžící začne ztrácet rovnováhu, skočí do vody i s kolem, které se vynoří díky barelu. Zraněním Lažanští předcházejí. Spoje mezi lávkami zakryjí koberci a betonový okraj na konci lávky matracemi. „I tak se tam jeden soutěžící odřel. Nic vážného to ale nebylo,“ podotkne Hruška.

Odvážlivci měří síly v nejrůznějších disciplínách. S bicyklem vjíždí na lávku jednotlivci, dále pak tříčlenné týmy. „Jednotlivec získá putovní pohár, i ostatní dosáhnou na ceny. Vyhlašujeme třeba nejlepší kostým, miss fošnu, nejstaršího a nejmladšího jezdce či toho nejpomalejšího,“ pousměje se muž. Lidé napínají svaly i na nafukovacím kole s pádlem nebo při štafetě, kdy si přes lávku předávají třeba montérskou brašnu. Za celou éru soutěže nebyl nikdo diskvalifikovaný.

Lažanští se inspirovali v okolních obcích. „Toto klání u nás odstartoval Kamil Sladký. Trval ale na tom, že zatímco ostatní překonávají lávku, my bude zdolávat fošnu,“ dodá Hruška. Příští rok oslaví akce kulatou desítku. Pořadatelé přidají nové disciplíny, jako je plavba na voru.