Tamní vodní hladina a středobod obecních událostí dostane jednou za rok svoji vlastní dřevěnou lávku. Ten den nastal právě v sobotu. Lažanská lávka – soutěž ve zdolávání vodní hladiny. Pět spojených prken, kterým jako pilíře poslouží nafouknuté obří traktorové duše.

Událost číslo jedna ve zdejší obci na sebe nechala trochu čekat. S klidem, Lažanským lidem tolik vlastním, začala oproti původnímu plánu o hodinu později. Nebylo to však na škodu. Soutěžící a dychtivci po osvěžení v křišťálově čisté vodě se už předem osvěžovali pěnivým mokem.

Udeřila třetí hodina odpolední, a poslední místo na sezení bylo obsazeno. Moderátor akce Jirka Rejzek z brněnského rádia Petrov si bere úvodní slovo, aby představil všechny soutěžící. „Při praví se týmy Sněženky a machři, ÚTB, Pulci, Ski – Vietnam plus masérka, Pat a Mat a Hmat, a také tým rádia Petrov,“ oznamuje Rejzkův hlas z reproduktoru.

Týmy se seřadí vedle sebe. Poslední příležitost pro diváky vidět účastníky v maskách suché. Mezi místními jsou oblíbení zejména lyžaři, těch se tu sešlo hned několik týmů.

„Je to lažanská tradice, na fošně jedeme sedmým rokem. Původně to byl nápad pana Kamila Sladkého, který tu na koupališti provozuje stánek s občerstvením,“ prozradil starosta Lažan a jeden ze soutěžících v týmu Pulci Vlastimil Hemzal. Zároveň pochválil vysokou účast místních.

Závod odstartoval. Jako první se do vody noří po několika vratkých metrech závodník Hematom. Že nebude jediný, je jasné všem. Pády do náruče bazénu pokračovaly celé odpoledne. Soutěžilo se v jízdě na kole jednotlivců, ve skupinovém pochodu po lávce i v jízdě na trakaři.
„Strategie našeho týmu je umístit se jakkoliv, jen musíme být první,“ řekl stručně Xicht z týmu Ski–Vietnam plus masérka.