Někteří lidé v Adamově si stěžují na nedostatečné osvětlení města. Bojí se tak po setmění ven.

„Adamov je tmavé město. Proto chodíme radši ven jen za světla, večer jsme zalezlí doma,“ uvedla jedna z místních žen Drahomíra Pásková. Podle ní je špatně osvětlený například úsek, který vede od kostela k panelovým domům.

Radní ale počítají s tím, že osvětlení ve městě a také v lokalitě Na Horce opraví.

„Světla jsou v havarijním stavu, jsou nahnutá a hrozí jim pád. Počet lamp zachováme, jen je snížíme na pět metrů,“ přiblížil adamovský místostarosta Miroslav Čuma. Opravy nižších lamp nebudou tolik nákladné, protože se obejdou bez přítomnosti vysokozdvižné plošiny. Snížení sloupů ještě podle Čumy Horku víc prosvětlí. Opravy neminou ani veřejné osvětlení v ulici Plotní, v budoucnu i sídliště Ptačinu.

Naopak tma zůstane dál i u adamovské železniční zastávky. „Osvětlení u železniční tratě patří Českým drahám. Z úsporných důvodů je naprogramované, aby se rozsvítilo pět minut před příjezdem vlaku,“ vysvětlil Čuma.

Co se starým veřejným osvětlením, řeší i boskovičtí radní. „Ano, je potřeba nutně obnovit některé světelné body ve městě,“ potvrdila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková. Týká se to podle ní části ulice Kapitána Jaroše nebo sedmi sloupů v ulici Komenského. Výměna svítidel a nový nátěr sloupů nemine ani ulici Květnou. „Problémový je dále parčík u nemocnice. Tam je potřeba opravit asi deset světelných bodů, což bude stát kolem dvou set tisíc korun,“ upozornila Vítková. Pokud radní najdou v rozpočtu dostatek peněz, v budoucnu by měly Boskovickým svítit na cestu i nová světla v ulicích Zahradní či Mánesova.

Ve Velkých Opatovicích modernizují osvětlení průběžně. „Investujeme do toho peníze každoročně. Nejvíc bolavá místa už jsou opravená,“ uvedl tajemník Břetislav Strnad a zmínil, že tmavé místo se nachází na okraji města v areálu s garážemi. Prioritou pro velkoopatovické radní ale bude osvětlit koupaliště, které se letos v červnu otevře.

Stejná situace panuje i v Rájci–Jestřebí. Tam radní nechali na některých místech zavést úsporný noční režim. „Po desáté večer žárovky svítí slaběji. Ročně obnovujeme až třicet svítidel,“ řekl místostarosta Antonín Hříbal.