Chtějí tak poukázat na to, že je třeba okamžitě rozhodnout, kudy vlastěn silnice povede, aby bylo možné začít připravovat její stavbu.


„Trasa přes Bystrc je dokonale vyprojektována, sídliště přes Brno–Bystrc je v úseku R43 dostatečně rozestoupeno, protože již při výstavbě sídliště se s touto rychlostní komunikací počítalo. Navíc je R43 v tomto úseku zatunelována, takže nijak nenaruší život na sídlišti. Dále vede mimo obce v ideální trase s již provedenými terénními úpravami,“ píší ve své výzvě starostové. Požadují tedy, aby stavba začala v co nejkratším termínu. „Vhodnější, levnější a ekologičtější trasa navržena pro stavbu R43 není,“ tvrdí starostové.


Podle starostky Lipůvky Aleny Kristýnové je totiž například pro jejich obec zásadní stanovit, kudy jednou rychlostní silnice povede. „Máme blokovanou v obci a jejím okolí spoustu pozemků pro různé varianty trasy silnice stejně jako pro řešení, že by nebyla vůbec. Je třeba, aby ministři nebo celá vláda řekli definitivně, co bude,“ zdůvodňuje starostka.


„Dopis ministrům je jen prvním krokem, vyčkáme, co nám na dopis odpoví. Hodláme jim také zaslat statistiku dopravních nehod na stávající silnici I/43 z Brna do Svitav, která je alarmující. Je jasné, že je potřeba začít dopravu v této oblasti nějak řešit,“ doplnil starosta Lažan Vlastimil Hemzal.