Starosta Kořence Miroslav Zemánek reportérovi Deníku Rovnost říká, že trable tu řeší dlouhodobě a dosud bez úspěchu. V obci má vzniknout základnová stanice jednoho z operátorů. „Zatím nestojí. To je tak všechno, co k tomu mohu říct,“ krčí rameny starosta.

Špatné spojení tak místním komplikuje život i v době moderních technologií. „Když si potřebuji zavolat, musím s telefonem vylézt na půdu nebo na dvůr,“ vypráví jedna z místních obyvatelek Gabriela Zřídkaveselá.

Poznáte, kde na Blanensku adamovský paraglidista Petr Buchta létal naposledy?
Blanensko ze vzduchu. Podívejte se na zámky, nový most v Blansku a Křetínku

Podle senátorky za Blanensko Jaromíry Vítkové, která se problematice v regionu věnuje, mají operátoři povinnost pokrýt devětadevadesát procent populace. „Je to závazek, na kterém se nyní pracuje. Existují lokality, kde je málo obyvatel, členitý terén a mobilní signál žádný. Bohužel, řada obcí spadá právě do toho jednoho procenta, které někdy není ani pro operátory atraktivní z hlediska vynaložených nákladů a efektivity,“ uvádí Vítková.

Ministerstvo průmyslu a obchodu nyní připravuje dotační výzvu, která má vesnicím se špatným pokrytím pomoci. Na zajištění signálu v investičně náročných oblastech počítá s částkou tři sta milionů korun. „Peníze jsou připraveny z Národního plánu obnovy. Očekáváme, že se postaví minimálně sto dvacet základnových stanic, počítáme s dokrytím těch nejproblematičtějších míst. Nyní řešíme systém, jak vyčlenit konkrétní oblasti, které leží právě v jednom procentu nepokrytých obyvatel,“ informuje náměstek ministra Petr Očko.

Členitý terén

Ministerstvo má nyní seznam přibližně dvanácti stovek míst, mezi kterými jsou i zřídka obydlené lokality. „Vypsání výzvy očekávám během letošního léta. Zapojí se do ní jednotliví operátoři a bude třeba s nimi věc řešit a konzultovat. Předpokládám, že jednotlivé projekty začnou dělat příští rok,“ doplňuje senátorka Vítková.

Podle Charloty Dědkové ze společnosti Vodafone je míst bez signálu v Česku ve srovnání se zahraničím, například i s Německem, velice málo. Na Blanensku dělá potíže členitý terén, který je rozhodující nejen pro šíření signálu, ale také možnost připojení základnové stanice do sítě. „I v tomto regionu máme rozplánované nové vysílače, výsledek ale závisí i na spolupráci obcí nebo orgánů zahrnutých ve stavebním řízení,“ uvedla Dědková.

Na snímku vizualizace přestavby obchodního domu v Adamově na byty.
Pro developery je Blanensko stále top. Podívejte se, kde všude staví další byty

Po starostech už naopak mají obyvatelé obcí Deštná, Horní Smržov a Roubanina. V jejich blízkosti totiž už od loňska stojí zařízení, které mobilním signálem vesnice pokrylo. Postupně je začali využívat tři operátoři.

„Konečně jsme v jednadvacátém století. S mobilním signálem jsme tu měli léta velké problémy. Kvůli volání se muselo chodit na kraj obce nebo na kopec. Z údolí se lidé nedovolali. Z úřadu jsme mohli volat jen z pevné linky, nebylo to ideální,“ tvrdí starosta Roubaniny Petr Dvořáček.

V podobném duchu mluví i starosta Deštné Tomáš Kraut. „Velmi špatný signál byl problém hlavně pro mladé lidí, kteří jsou přes mobil zvyklí vše vyřizovat a fungovat na něm. Možná to stálo i za tím, že z vesnice odcházeli,“ zamýšlí se Kraut.