Dřeviny mají ustoupit úpravě silnice II/372. „Žádáme, aby bylo přehodnoceno řešení dopravní situace v uvedené lokalitě a unikátní alej osmdesáti lip zasazených v roce 1920 byla zachována,“ uvedla iniciátorka Alice Hrbková. Petici do pátečního odpoledne podepsalo 242 lidí.

Mluvčí Jihomoravského kraje Monika Brindzáková sdělila, že jednostranné kácení aleje lip je nutné pro zajištění alespoň minimálních parametrů rekonstruované silnice. „Stromy jsou oboustranně prakticky v krajnici a tvoří závažnou překážku z hlediska bezpečnosti provozu,“ zmínila. Dělníci vyosí silnici, aby jedna strana aleje mohla zůstat.

Vykácení je potřeba i podle představitelů velkoopatovické radnice. „Nyní je na silnici doprava velmi hektická. Velká auta, dodávky a autobusy se vzájemně těžko vyhýbají, silnice je teď příliš úzká a je potřeba ji opravit," řekl místostarosta Jaroslav Bárta.

Původní výsadba lip a plány silnice podle něj nepočítaly s tím, že silnice bude někdy tolik vytížená. „Plánujeme obnovu porostu, možná i dvakrát nebo třikrát větší výsadbu, než kolik stromů vykácíme,“ doplnil. Oprava silnice začne v říjnu.

MICHAL HRABAL

MAGDA DUHONSKÁ

Brno 29.6.2020 - rozhovor s Michaelem Elavskym z Fakulty sociálních studií MU v Brně
Floyd byl bod zlomu, lidé se roky cítili jako v kleci, říká o protestech Elavsky