Takové situace pravidelně zažívají lidé například v Černé Hoře. Proto volají po tom, aby vedení městečka pořídilo radary, které by přiměly řidiče zpomalit.

V ohrožení se cítí při cestě do městečka směrem od Žernovníku Veronika Regecová z Černé Hory. Ta upozorňuje na rychlé jezdce v diskusi na stránkách městyse. „Ze Selkova a Škrku směrem do městečka chodí hodně maminek s dětmi. Tlačíme kočárek a kolem nás ještě běhá malý capart. Auta nás někdy míjí až stokilometrovou rychlostí, což je nebezpečné,“ uvedla žena s tím, že řidiči, kteří přijíždějí od Žernovníku, netuší, že se už nachází v obci.

Auta jedoucí opačným směrem také nezpomalí. Jejich šoféři se zase domnívají, že jsou už za hranicemi obce. Cedule s názvem Černá Hora totiž stojí opodál městečka. „Z vlastní zkušenosti vím, že radar by řidiče donutil sundat nohu z plynu,“ míní Regecová.

Starosta Černé Hory projednává problém s policisty. „Musíme zjistit, jestli je v tomto úseku opravdu radar potřeba. Řidiče tam totiž kontrolují policejní hlídky. Aby byli lidé v Černé Hoře skutečně v bezpečí, museli bychom umístit radarů několik. Třeba ke škole, kde se pohybuje více dětí a kde řidiči z prudkého kopce příliš nebrzdí. Dále pak u školky, kde je zase silnice rovná a řidiči to tam mohou rozjet,“ uvedl starosta Bohumil Hlavička.

Pořízení radaru není podle starosty zrovna levné. Jeho cena se pohybuje mezi šedesáti a více jak sto tisíci korunami. „Navíc bychom na toto místo museli vést elektřinu. Otázkou je kudy a za kolik? Tyto úpravy by mohly stát dalších padesát tisíc,“ míní Hlavička.

Policisté vjezd do Černé Hory nepovažují za krizový. „Neprojíždí tudy tak velké množství vozidel, v současnosti se navíc na tento úsek zaměřujeme a provádíme tam měření,“ řekla policejní mluvčí Iva Šebková. Ta je přesvědčena o tom, že radary skutečně na řidiče působí. Většina lidí při jízdě tachometr celou dobu nesleduje. Když uvidí na radaru, jakou rychlostí v obci jedou, zpomalí. „Tyto radary jsou potřeba především v obcích, které protíná přímá rovná silnice. Tam to řidiče svádí k vyšší rychlosti, než je povolena. Třeba Hodonínem u Kunštátu vede státní silnice na Žďár nad Sázavou. Bezpečno není ani ve Žďárné,“ vyjmenovala Šebková.

To, že přikázanou padesátku skoro nikdo v Hodoníně nedodržuje, potvrdil také tamní starosta Zdeněk Bubeník. „Je to problém, protože u silnice se pohybuje hodně lidí včetně dětí. Míří třeba do motorestu, kde je otevřená jediná restaurace,“ řekl Bubeník a upozornil, že silnici občas střeží policisté. Nemohou však neukázněné řidiče mírnit čtyřiadvacet hodin denně. „Jsme malá obec s jedna a půlmilionkorunovým rozpočtem, radar za sto tisíc si nemůžeme dovolit,“ mrzí starostu.