Nový radar mají například v Borotíně nebo Rájci–Jestřebí. Kromě nich už v dřívější době začaly radary ukazovat rychlost v Letovicích, Velkých Opatovicích, Šebetově, Adamově a dalších městech.

„Dva radary jsme koupili asi před týdnem. Jeden z nich je při vjezdu do obce od Velkých Opatovic a druhý od Vanovic. Chceme, aby řidiči v obci jezdili pomaleji. Navíc si u zastávky většinou hrají děti,“ uvedl starosta Borotína Zdeněk Toul. Podle něj při vjezdu do obce většinou řidiči nohu z plynu nesundávali. „Radar je proto vidět už zdálky. Počítáme s tím, že to bude mít spíš psychologický vliv. Když řidiči uvidí, kolik jedou, uberou plyn. Někdy může být v obci deset radarů, a stejně to nepomůže,“ dodal starosta. Do koupě radarů obec investovala sto čtyřicet tisíc korun.

Na zkušební dobu jednoho měsíce měří radar rychlost i v Rájci–Jestřebí. Pokud se osvědčí, pořídí tam další. „Zatím máme radar v centru města, kde jezdili řidiči vždy poměrně rychle. Další chcemen umístit před gymnáziem, a to v blízkosti přechodu pro chodce,“ sdělil rájecký místostarosta Antonín Hříbal.

Každý měsíc vyhodnocují provoz radaru ve Velkých Opatovicích. „Celkově se provoz zpomalil. Ale i když se na radaru nezobrazuje vysoká rychlost, tak víme, že jednou až dvakrát měsíčně jezdí řidiči okolo sto třiceti kilometrů v hodině,“ řekl starosta města Jiří Bělehrádek.