Jenže mají smůlu. Mohou si sice stěžovat, ale pokud se s kuřáky nedomluví na nějakém režimu, většinou to je marné. Potvrdila to vedoucí technického úseku Stavebního bytového družstva Macocha v Blansku Mária Martinková. „Občas si na to lidé stěžují. Jenže když někdo kouří na balkoně, tak v podstatě kouří venku. Někdy si lidé stěžují na to, že jim kouř jde do bytů stupačkami. Pokud ale někdo kouří na toaletě, je ve svém bytě, takže se s tím také dá těžko něco dělat," vysvětlila Martinková.

MUSÍ SE DOMLUVIT

Podle ní se lidé musí jedině domluvit. Řešením ještě může být pořízení lepší izolace šachty od bytové části. „Myslím si, že pokud by se takový případ dostal až k soudu, tak by dotyčný stěžovatel s největší pravděpodobností prohrál," dodala Martinková.

Něco jiného je kouření ve společných prostorách domu. „To se dá ošetřit v domovním řádu," doplnila vedoucí technického úseku stavebního bytového družstva.

Podobně to vidí ve Sdružení nájemníků České republiky. „Podle občanského zákoníku by žádný občan neměl nad míru obtěžovat ostatní sousedy. Těžko se ale určuje ta hranice," sdělila Jana Pejchalová z právní poradny.

Krajním řešením je odstěhovat se jinam. K němu sáhla Alžběta Končitíková. „Ještě nedávno jsem bydlela v paneláku, kde žil minimálně jeden kuřák. Kouř šel šachtou do našeho bytu. Mám astma, takže to pro mě bylo o to horší," řekla žena.

Právě kvůli kuřákům se raději odstěhovala. „Uvažovala jsem o stížnostech, dokonce jsem chtěla na dveře vyvěsit ceduli, ať lidé nekouří na záchodech ani balkonech. Ale lepší bylo změnit bydlení a teď mám klid," uvedla.

Kouření na balkonech občas řeší i lidé na diskusním fóru města Blanska. „Tam se čas od času nějaká taková připomínka objeví. Ale žádnou oficiální stížnost jsme nedostali," sdělil vedoucí odboru kanceláře tajemníka v Blansku Jiří Kučera.