„Já myslím, že se letos Květný pátek vydařil. Je tady dost lidí a vyšlo i počasí,“ pochvaloval si atmosféru sloupský starosta Josef Mikulášek.
Církevní program hlavní sloupské pouti začal už ve čtvrtek podvečerní mší. Včera věřící slavili na sedmi mších svatých. Tu v půl jedenácté dopolední celebroval brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Ti, co přišli později, se už do kostela nedostali. Bohoslužbu mohli poslouchat z reproduktoru před kostelem.

Na stáncích se už tradičně sešly věci zcela světské s církevními suvenýry, děti žadonily po rodičích cukrovinky a hračky, školáci znuděně bloumali mezi zbožím a užívali si volna.

Narozdíl od loňského propršeného svátku letos vyšlo jarní slunečné počasí. „Řekla bych, že je tady méně lidí než na předchozích poutích, přitom je dnes krásně,“ všimla si Marie Hasoňová, která se vydala na slavnost s dětmi. Oproti minulým letem se vskutku dalo přes střed Sloupu docela dobře projet.

Také někteří ze stánkařů si stěžovali na menší odbyt svého zboží. „Loni sice pršelo, ale tržby byly větší než letos. Ti, co si u nás normálně nakupují, nemají peníze, ti, co je mají, u nás nenakupují,“ posteskl si jeden z prodejců perníkových srdcí. Možné je ale i to, že se jen zvětšila plocha pouti. „Nevěřím, že pouť navštívilo méně lidí. Stánků bylo více,“ oponuje starosta Mikulášek.

Sloupští letos poprvé po letech nespolupracovali při zajišťování bezpečnosti akce se soukromou bezpečnostní službou. „Poprvé tady na pořádek dohlíží státní policie. Nic nás to nestojí a spolupráce s policisty je bezproblémová,“ uvedl starosta.

Kolem poledne už se někteří lidé vraceli do okolních vesnic. Lépe na tom byli ti, co zvolili pěší procházku. Autobusy totiž praskaly ve švech.