„Jiřiny se mi vždycky moc líbily. Podle mého názoru je to jedna z nejkrásnějších kytek, která kdy rostla. Hlavně proto jsem se rozhodl, že je budu pěstovat," říká muž.

Z ČESKA I ZAHRANIČÍ

Při devátém ročníku akce své květiny letos ve Velkých Opatovicích vystavilo čtrnáct pěstitelů jiřin z České republiky i ze zahraničí. Návštěvníci po oba dny obdivovali více jak tři stovky odrůd jiřinek nejrůznějších barev a tvarů ve stovkách aranžmá. „Letošní ročník je výjimečný tím, že si připomínáme devadesát let od založení národní jiřinkářské společnosti a zároveň pětasedmdesát let od úmrtí Emila Dokoupila. Tento rodák z Velkých Opatovic byl prvním předsedou jiřinkářské společnosti," říká jeden z pořadatelů Pavel Ševčík.

I pro něj je pěstování těchto květin velkou vášní. „Začínal jsem se třemi rostlinami. Dnes mám na zahradě sedm set keřů dvou set padesáti odrůd jiřin," dodává Ševčík.

Organizátoři letos jako téma výstavy zvolili zemědělské stroje. V sobotu a neděli je zakomponované do jiřinkových aranžmá obdivovaly stovky návštěvníků. Z Rovečného se přijela podívat Alena Gregorová. „Jiřinky jsou nejoblíbenější květiny moje i mého manžela. Letošní výstava se nám moc líbí," hodnotí s nadšením Gregorová. Pestrobarevné květiny obdivuje i místní Libuše Pravdová. „Nejkrásnější jsou podle mě ty červené. Dříve jsem na zahrádce také pěstovala," říká Pravdová.

JARMARK ŘEMESEL

Součástí akce byl i jarmark řemesel před kartografickým centrem. Například Magda Čtvrtníčková z Vyškova tam prodává různé potřeby do kuchyně. Vše je výhradně ze dřeva. „Největší zájem je o vařečky a naběračky. Také lžíce jdou celkem na dračku," vyjmenovává Čtvrtníčková.

Komu ani to nestačí, může si užít kulturní program. V sobotu vyhrává cimbálová muzika Ječmínek, v neděli návštěvníci vidí třeba ukázky bojové techniky musado nebo módní přehlídku.

SIMONA FEILHAUER