„Chcete roztlačit?“ ptá se závodníků jedna z organizátorek, zatímco pedagog Tomáš Burgr, bedlivě sleduje, co se děje na soutěžní dráze. „Přijeli jsme si zasáňkovat a hlavně, dcera chce vyhrát. Do poslední chvíle jsem sledovala Facebook, jestli soutěž kvůli počasí vůbec bude," prozrazuje Lenka Prokopová, která dorazila s dcerkou Valerií.

I přes oblevu a teplotu mírně nad nulou přilákala akce spoustu závodníků i těch, kteří dorazili jako doprovod. Za poplatek deset korun za tři jízdy se může kdokoliv přihlásit k závodu. Někteří jedou i více jízd, snaží se tím překonat svůj rekord. Pořadatelé se rozhodli zabavit děti venku i v zimních měsících. „Chtěli jsme něco v zimním období venku na sněhu a toto jsme vymysleli s dalšími pedagogy,“ naznačila jedna z organizátorek Anna Jelínková.

Pokud jde o přípravy, pořádatelé vsadili spíš na prostor pro kreativitu soutěžících a dobrou náladu všech. „Přípravy nás dlouho nezaměstnaly, připravili jsme si naše vozítko, které vydrželo jen jednu jízdu. A sehnali jsme ceny, které rozdáme v kategoriích tři nejrychlejší a tři nejzajímavější vozítka. Ceny jsou diplomy, medaile, hry, knížky, rozvrhy a sladkosti," vyjmenovává Jelínková. Originálnost a vynalézavot účastníků všechny baví. „Zatím jsme tady viděli přepravku a na ní přimontované lyže a pak ještě kbelík se sáňkami," prozrazuje Burgr.

Během odpoledne se však objevují i další roztodivná vozítka. „Je to velký květináč který je zbalený do igelitového pytle," ukazuje hrdě Bronislava Pernicová z Jedovnic. Stěžuje si ale, že se jí nedaří nabrat žádoucí rychlost. „Kamarádka, který pracuje jako zdravotní sestra, mi nabízela dámskou mísu z nemocnice, s tím bych určitě zabodovala," směje se Pernicová.

Pořadatelé napočítali padesát startů a pětadvacet závodníků. „Jsme spokojení, nikdo takovou účast a zájem vzhledem k počasí nečekal," vzkazují orhanizátoři.