VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kunštátu hrozí, že přijde o dotaci za obnovu Panské zahrady

Kunštát - O Panskou zahradu v blízkosti kunštátského zámku se asi sto padesát let nikdo moc nestaral. Čím dál víc chátrala. Změnilo se to v roce 2010, kdy se vedení města pustilo díky dotaci ze Státního fondu životního prostředí do její obnovy. Při úpravách za více než sedm milionů korun prokoukl rybníček, vznikly tam nové cestičky a vyrostly stromy a keře. Zahrada je však v některých místech krásná jen na první pohled. Podle odborného posudku Agentury ochrany přírody a krajiny, která projekty státního fondu posuzuje, je v ní spousta nedostatků.

13.12.2014
SDÍLEJ:

Zámek v Kunštátě.Foto: www.hrady.cz

Město tak může přijít o proplacení zbylé částky dotace, která činí téměř dva a čtvrt milionu korun. „Výměna sazenic, které mají různé nedostatky, bude vhodná zejména u mišpulí a kdouloní, které byly dodány ve zcela nevyhovující podobě," uvedl v posudku vedoucí brněnské pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny Stanislav Koukal. Ani habry podle něj nevysázeli v požadované kvalitě. „Skutečná hodnota dodaného materiálu a provedené práce při výsadbě habrů je na úrovni deseti procent celkového rozpočtu. Fakturaci výsadby v původně kalkulované výši považuji za naprosto neoprávněnou," uvedl dále Koukal. Zhotovitel stavby by měl podle něj za dílo požadovat o více než jeden milion korun méně.

Tvrdí také, že zásadní chyby při obnově Panské zahrady se dopustil stavební dozor, kterým byl radní Lukáš Hrdlička. „Na vzniklou situaci včas neupozornil a po zjištění rozporů mezi výběrovým řízením a dodanou prací sám včas nenavrhl vhodné řešení," upozornil Koukal.

O tom, jak to ve skutečnosti s Panskou zahradou je, se dozvěděli kunštátští zastupitelé teprve nedávno. Ačkoliv Státní fond životního prostředí odmítá proplatit dotaci již rok a půl. „Na každém jednání zastupitelstva jsme se ptali na stav projektu, termíny dokončení i proplacení dotace, protože se nám provedení zdálo příliš dlouhé. Pan Hrdlička nás ale stále ujišťoval, že je vše v pořádku. Letos v červnu jsme to již nevydrželi a požádali jsme finanční i kontrolní výbor o kontrolu. Až poté začala pravda vyplouvat na povrch," přiblížil zastupitel Petr Sojka, který je zároveň předsedou finančního výboru.

Podle něj tak rozpočet města značně trpí. „Dva a čtvrt milionu korun mohlo město použít na opravy chodníků, silnic nebo jiné projekty," vysvětlil Sojka. Míní také, že Lukáš Hrdlička byl ve střetu zájmů, protože z pozice radního zastával i funkci technického dozoru. Podobný názor zastává i zastupitel Marek Lepka. „Měl si to pohlídat, byl za to placený. Jak je možné, že od dodavatelů převzal dílo, které neodpovídalo zadaným parametrům a nechal město, aby vše proplatilo?" ptá se Lepka.

Hrdlička přiznal, že se několika chyb dopustil. „Státní fond nám vyčítá, že několik desítek z více než čtyři a půl tisíce sazenic neodpovídá projektové dokumentaci. Čtyři mišpule a čtyři kdoule jsme v Česku v požadované velikosti nesehnali. Ale zamluvili jsme si je v Itálii. Další stromky dopěstuje odborná firma na místě. Takže s tím by neměl být problém," uvedl Hrdlička.

Horší to ale podle něj je s vysázenými habry. „Fondu se zdá cena za ně vysoká. My ale oponujeme tím, že takovou cenu si stanovil dodavatel a následně ji odsouhlasily fond i agentura. My jim do toho nemůžeme mluvit. Po dohodě s fondem zpracovala zahradnická fakulta z Lednice posudek, z něhož vyplývá, že habry jsou v požadované kvalitě a v souladu s projektem. Nyní se jedná o proplacení zbylé částky," vylíčil Hrdlička.

Dodal, že svou funkci za střet zájmů nepovažuje. „Stavební dozor jsem začal dělat mnohem dříve, než jsem se dostal do rady města," upřesnil.

Problémy kolem Panské zahrady trápí i starostu Kunštátu Zdeňka Wettera. Město si podle něj mělo investici lépe pohlídat. „Na počátku celého projektu nikdo z nás nepředpokládal, že by vůbec mohlo dojít k nějakým technickým nesrovnalostem. Nyní, když se detailně začtu do projektové dokumentace, která je v některých bodech nejasná a nepřesná, nabývám názoru, že více očí více vidí. Rozhodně se této situaci dalo předejít striktním dodržováním termínů a stanovených úkolů. Nové vedení města přijalo taková opatření, aby se podobné případy již v budoucnu neopakovaly," uvedl Wetter.

Se státním fondem město i nadále jedná a hledá řešení.

Autor: Petra Srstková

13.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Drahoš.
AKTUALIZOVÁNO

Drahoš zamíří v neděli do Brna. Podpořit ho přijede Fischer, Hilšer i Horáček

Rozhovor na konci týdne s Davidem Bártou z Centra dopravního výzkumu.

Rezidentní parkování má chránit místní, říká Bárta z Centra dopravního výzkumu

V závějích budou bránit Prusko. Brno čeká i svatební veletrh

Jižní Morava, Skalice nad Svitavou /TIPY NA VÍKEND/ - Meandr řeky Svitavy v areálu Markland ve Skalici nad Svitavou se již v sobotu změní v bojiště. Při Zimní bitvě Prusko 1945 tam svede boj německá armáda a domobrana proti přesile Rudé armády.

AUTOMIX.CZ

Exoti na prodej: O těchto autech jste určitě nikdy neslyšeli. Ale můžete je mít

Přijde vám, že je aktuální vozový park na našich silnicích poněkud uniformní a nudný? Nezoufejte. Stačí si otevřít nějakou velkou celoevropskou inzerci, zadat jako značku „jiné“ a už se na vás hrne přehršel bizarních a zajímavých aut, která na silnici jen tak nepotkáte. My jsme vybrali šest z našeho pohledu nejzvláštnějších.

Ředitel bučovického gymnázia končí po 30 letech. Změny budou i na Blanensku

Vyškovsko, Blanensko – Jiří Vlček byl ředitelem bučovického gymnázia téměř třicet let. Letos se muž, o němž se říká, že si pamatuje všechna jména žáků, rozhodl skončit. Využil k tomu konec šestiletého období, na které Jihomoravský kraj jako zřizovatel některých školských zařízení v regionu ředitele do institucí volí.

Vinařstvím roku 2017 se stal rodinný podnik Stávkových z Němčiček

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Růžová vína nemusí být jen mladá a lehká, mohou zrát a nabídnout mnohem víc. Takový pohled předává svým zákazníkům vinař Jan Stávek z Němčiček na Břeclavsku. Za svůj přístup v oboru se ve čtvrtek jeho firma stala Vinařstvím roku 2017. Vyhlášení výsledků se konalo v Brně. Doposud posledním vítězem bylo Zámecké vinařství Bzenec z Hodonínska.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>