To bude trapas. Bavit se zahraničními studenty z několika různých zemí, kteří do Kunštátu přijeli na týden v projektu Edison učit angličtinu. A hlavně přiblížit své země a kultury. „Nebojte. Projdu s vámi jednotlivé třídy a budu vám překládat," zachraňuje mě učitelka angličtiny Hana Adámková.

Na chodbě školy si prohlížím panely s obrázky, texty a fotografiemi. Ekvádor, Brazílie, Čína, Nový Zéland a další. „Panely vyrobili naši žáci. Na uvítanou zahraničním studentům. Těch přijelo osm na celý týden. Je jim od devatenácti do čtyřiadvaceti let," upřesňuje Adámková.

Každý den studenti odučí několik hodin na prvním i druhém stupni. V angličtině. Na prvním stupni dětem překládají kunštátští učitelé. Na hodinách studenti představí svoji zemi, kulturu, zvyky a zajímavosti. „Projekt Edison pro nás zprostředkovala studentská organizace AIESEC. Pro děti je to super. Zdokonalí se v angličtině, rozšíří si vědomosti a poznají jinou kulturu," dodává Adámková s tím, že ubytování a stravu zajišťuje studentům kunštátská škola.

Tanec Haka

Její slova potvrzuje šesťák Radek Šafář. „Za ten týden, co jsou studenti ze zahraničí tady, jsem se dozvěděl spoustu zajímavostí. Moc se mi líbila prezentace studenta z Nového Zélandu. Nádherná příroda. Ze začátku jsem se bál mluvit anglicky. Styděl jsem se, že mi to nejde. Ale koncem týdne to už ze mě spadlo a je to v pohodě," říká dvanáctiletý školák.

Právě na hodinu Novozélanďana Sama Mehrtense míříme jako první. Sam studuje zeměpis a dějepis na univerzitě v Otagu. Přicházíme právě ve chvíli, kdy 9. A ukazuje maurský tanec Haka. Nejdříve na projektoru a pak naživo. „Tak, teď si stoupnete do dvou řad a zkusíme si Haku společně," velí sympatický mladík s brýlemi.

V Česku je Sam poprvé. „Moc se mi tady líbí. Děti jsou fantastické. Ze začátku se trošku bály mluvit anglicky, ale teď už se rozjely. Kunštát je krásné malé městečko. Líbí se mi, že za ten týden jsme tady s dětmi vytvořili perfektní partu. Hráli jsme taky florbal. Dal jsem dokonce dva góly," směje se Sam.

V další třídě čínská studentka Candy Huang promítá dokument o své zemi. A vypráví o životě pand. Jdeme se podívat na druháky. Tam vyučuje Australan Ala Al-Mahaidi. „Co vidíte na obrázcích?" ptá se dětí Ala. Paní učitelka překládá. „Paní učitelko, paní učitelko. To jsou přece divoši!" nadskakuje v první lavici David Bednář.

Pak ukazuje Ala bumerang a ptá se, co to je a jak funguje. „No přece se napřed hodí a pak přiletí zpátky," hlásí nekompromisně hošík z poslední lavice. Pak se jde na barvy. „Black, červená, ne anglicky vlastně red. Já znám pink," překřikují se děti navzájem.

Vesnice v hale

V pátek, poslední den svého pobytu, obsadí zahraniční studenti kunštátskou sportovní halu. Budou tam mít vlastní stánky a představí opět svoje země. „Bude to taková improvizovaná multikulturní vesnice. Studenti budou vařit například čaj a odpovídat na dotazy našich žáků," uzavírá kunštátská učitelka Hana Adámková.