Na nákladné akce se podařilo radním v Kunštátě sehnat peníze z dotací. Do dvou měsíců tak otevřou v areálu bývalého družstva sběrný dvůr. Lidé tam budou moct umístit běžný i nebezpečný odpad. „Nebude tam však místo pro stavební odpad, což vyplývá ze zákona,“ doplnil místostarosta Kunštátu Petr Sojka. Stavba si podle něj vyžádá téměř jedenáct milionů korun, více než deset milionů zaplatí dotace z Evropské unie, státního fondu a Jihomoravského kra­je.

O letních prázdninách prokouknou šedivé budovy mateřské i základní školy. Dělníci je totiž omítnou barevnou fasádou. „Důležité ale je, že dojde k zateplení školky i přístavby u základní školy. Necháme tam vyměnit okna, dveře a zateplit fasády i střechy. Díky tomu pak značně ušetříme za vytápění,“ zdůvodnil Sojka. Na úpravy padne devět milionů korun, z toho téměř sedm milionů hradí dotace.

Prokoukne hřbitov i panská zahrada

Do dvou měsíců se projdou návštěvníci hřbitova po novém chodníku. Ten by měl vést ke kříži. Dosud k němu lidé přicházeli po travnaté ploše. „Chodník ze zámkové dlažby využijí návštěvníci nového hřbitova,“ podotkl místostarosta.

Pozornost upřeli radní i na panskou zahradu, která navazuje na areál zámku. Chtěli by ji zvelebit, což si vyžádá také kácení zeleně. Revitalizace odstartuje na podzim.

Na světě jsou další projekty, které by vylepšily Kunštát. Radním se však na jejich uskutečnění nepodařilo sehnat peníze. Proto není jisté, kdy dojde k jejich realizaci. „Budeme se dál snažit získat dotace,“ neztrácí naději Sojka a zmínil třeba projekty na obnovu lesních cest či cyklostezky o délce sedmnáct kilometrů. Ty by měly vést v blízkosti města. Kunštátští dále prosazují úpravu prostranství u kostela. „Projekt počítá s demolicí staré školy, která stojí nad kostelem. Následně s parkovými úpravami a bezbariérovým přístupem do kostela,“ popsal Sojka.

Ze školy penzion

Až patnáct milionů korun by stála rekonstrukce sto let staré školy v Hlubokém u Kunštátu. Budova je totiž ve špatném stavu a nevyužitá. „Chtěli bychom v jejím přízemí udělat učebnu a jídelnu a v podkroví pokoje s lůžky. Dále bychom zvelebili okolí budovy. Vznikl by tam krb a víceúčelový kurt,“ sdělil Sojka s tím, že stará škola by byla útočištěm pro rodiny nebo školy v přírodě.