Obnovu zdi platí zastupitelstvo z rozpočtu města. „Projekt měl bohužel své chyby. Zjistili jsme, že náklady budou mnohem vyšší," řekl kunštátský starosta Zdeněk Wetter. Původně počítali Kunštátští s cenou osmi set tisíc korun. Nyní očekávají náklady téměř jednou tak velké, asi půldruhého milionu korun. „Musíme vybudovat i nové základy zdi," vysvětlil starosta. Na jaře chtějí opravit také zeď kolem hlavní brány hřbitova na východní straně a severní zeď, která se už rozpadá. Části zdi dokonce padají na blízké hroby. Dokončit opravy zdi hřbitova plánují Kunštátští do poloviny příštího roku.

Do budoucna chtějí také vyřešit praskliny ve zdi na západní straně. „Uvažujeme rovněž o zřízení kolumbária pro ukládání pohřebních uren," nastínil Wetter.

Kunštátský hřbitov nově mapuje regionální projekt Hřbitovy naše kamenná historie. Díky němu jsou tam instalované nové informační cedule a dokončuje se program pro digitální provoz administrativních záležitostí správy hřbitova. V Kunštátě je pochována řada umělců. Kromě básníků Františka Halase a Ludvíka Kundery například spisovatel Miroslav Skála.

MARIE TOMISOVÁ