A to socha Panny Marie na centrálním náměstí Krále Jiřího a kapličky v Hlubokém a Touboři. „Posledními většími opravami prošly zhruba před třiceti lety. Zatím nejsou nějak výrazně poničené, ale za pár let by tomu tak mohlo být. Chceme tomu předejít. Opravíme především fasády, u kapliček ještě střechu a rýny," popsal místostarosta Kunštátu Libor Sedlák.

Kunštátští se rozhodli stavby opravit i proto, že se jim naskytla možnost získat dotaci z ministerstva pro místní rozvoj. „O dotaci jsme žádali již zhruba před třemi lety, ale neuspěli jsme. V podstatě jsme jen oprášili starý projekt. Pevně věříme, že teď nám to vyjde. Již před časem jsme z vlastních zdrojů opravili například kapličku v Sychotíně," přiblížil Sedlák.

Vysadí i zeleň

Oprava tří staveb bude stát přes šest set tisíc korun. Dotace pokryje Kunštátským zhruba sedmdesát procent nákladů. Například prostranství kolem sochy Panny Marie již částečně prokouklo. „Letos jsme tam vysázeli novou zeleň. Na náměstí je kostel svatého Stanislava a chceme, aby to tam vypadalo hezky. Ve výsadbě budeme pokračovat i dál, směrem k nákupnímu centru. Celkem tam bude přes tři sta keřů. Větší stromy tam dát nemůžeme, protože tam jsou položené inženýrské sítě," zdůvodnil kunštátský místostarosta.

Je zároveň rád, že o kapličky v místních částech se starají i obyvatelé. „Dělají to ve svém volném čase. Mají dokonce své zedníky, kteří je udržují v dobrém stavu. Jinak by zřejmě byly zchátralé mnohem víc," dodal Sedlák.