Ti na obnově památek právě pilně pracují. „Například socha Panny Marie potřebuje celkovou rekonstrukci. Odborníci ji musejí očistit, odsolit, opravit na ní nápisy a nově ji celou pozlatit," přiblížil starosta Kunštátu Zdeněk Wetter.

Kompletní opravy se dočkají i kaple svatého Cyrila a Metoděje v Hlubokém a kaple Narození Panny Marie v Touboři. „Dělníci na kapličce v Touboři natřou fasádu a střechu, vymění a doplní klempířské prvky, vymění okenní výplně a přípojky elektřiny. V Hlubokém opraví a natřou fasádu a zabezpečí zdivo proti vzniku vlhkosti," popsal postup prací Wetter.

Oprava všech tří památek přijde na více než čtyři sta padesát tisíc korun. „Povedlo se nám získat dotaci přes dvě stě padesát tisíc z ministerstva pro místní rozvoj. Z rozpočtu doplatíme přes dvě stě tisíc," vyčíslil Wetter. Hotovo má být do konce září. O dotace město usilovalo už loni, ale neúspěšně.

O dobrý stav církevních památek se Kunštátští snaží dlouhodobě. Loni opravili křížek u cesty mezi Kunštátem a Rudkou, před dvěma lety ve spolupráci s osadním výborem kapli Panny Marie Sněžné v Sychotíně. „To stálo kolem sto čtyřiceti tisíc korun," sdělil místostarosta Kunštátu Libor Sedlák.