Ani příští rok hasiče a policisty neminou škrty a úspory. Uskrovnit se budou muset především na provozních nákladech. Loni v Jihomoravském kraji kvůli šetření hrozilo úplné zrušení některých stanic. Na Blanensku mu nakonec neušla policejní služebna v Černé Hoře. Nyní si už po několikáté oddechla jednotka kunštátských profesionálních hasičů. K nehodám a požárům budou z Kunštátu vyjíždět i příští rok, ačkoliv se o jejich zrušení uvažuje už několik let.

O zaměstnání by tím přišlo deset lidí. „Naštěstí se i navzdory dalším úsporám nepočítá ani s výpověďmi. Podle tabulek je nás totiž v Kunštátě tak akorát, méně hasičů tady být nemůže,“ vysvětlil velitel kunštátských profesionálů Zdeněk Němec.

Podle neoficiálních informací hasiče čekají velké škrty v roce 2013. „Je to ještě daleko. Můžou zrušit nás nebo třeba i Boskovice. Zatím jsou to naštěstí jen vize,“ dodal Němec.

Zrušením stanice v Kunštátě by se však výrazně prodloužila doba příjezdu jednotek z Boskovic nebo z Blanska. „Dobrovolní hasiči z okolí jsou sice dobře vybavení, chybí jim však třeba vyprošťovací zařízení, potřebné při dopravních nehodách,” vysvětlil Němec.

Sto případů za rok

Kunštátská profesionální jednotka zasahuje ročně asi u stovky případů. Nejčastěji jí pomáhají právě jednotky dobrovolných hasičů z Kunštátu i okolí. „Nejvíc zasahujeme na státní silnici z Brna na Svitavy. Pak především v okolí Kunštátu, Olešnice a Lysic,“ vypočítal Němec.

Tento rok chybělo jihomoravským hasičům na provoz zhruba patnáct milionů, z toho jim dvě třetiny doplatil kraj. Kunštátským hasičům na provoz zčásti přispěly i obce. Například přímo od města Kunštát dostali sto tisíc, z Olešnice dvacet. Podle Zdeňka Němce mají příspěvky slíbené i na příští rok. Kolik to přesně bude, ale ještě neví.

Kraj v návrhu rozpočtu počítá jen s poloviční částkou než byla ta letošní, tedy s pěti miliony. „Hejtman Michal Hašek již dříve prohlásil, že desetimilionová dotace byla jen jednorázová,“ poznamenal Jiří Klement z krajského úřadu.

Úspory v Černé Hoře

Částečně kvůli úsporám od začátku letošního roku nefunguje černohorská policejní stanice. „Byl to však především důsledek nového rozdělení teritoria, protože některé obce z okolí Černé Hory přešly pod obvod Brno-venkov. O zrušení se proto uvažovalo už dříve a úspory rozhodly,” uvedla policejní mluvčí Petra Vedrová s tím, že ročně se tak ušetří asi tři čtvrtě milionu korun.

Bezpečnost v obci to podle tamního starosty ale nijak neohrozilo. Policejní hlídky tam jsou vidět stále. „Jednou až dvakrát do měsíce navíc policisté přijedou na úřad, kde řešíme různé problémy a to, co je potřeba udělat,“ řekl starosta Černé Hory Ondřej Měšťan.

O využití prázdné budovy, kde policisté sídlili, se městys nezajímá. Stále totiž patří policii. „Nabízeli jsme ji ministerstvu vnitra i ostatním ministerstvům, ale zájem zatím nebyl. Na začátku příštího roku proto necháme udělat znalecký posudek a nabídneme ji veřejně k prodeji,” dodala Vedrová.