Ta by měla odhalit, jestli je v místě vůbec možné provést vrt. „Klíčové bude zjistit, zdali je tam dostatek vody. Milenku tvoří křídové sedimenty, do kterých se výborně vsakuje srážková voda z Kunštátu i okolí. Ze sedimentů se dá voda i dobře odebírat. Musíme vypočítat zásoby vody a vytipovat nejlepší místo pro vrt. Jeho cenu ani hloubku nyní ještě není možné určit. Tyto informace budeme mít až po vypracování studie. Při průzkumu nám mimo jiné pomůžou historické dokumenty a mapy," vysvětlila hydroložka ze společnosti GEOtest a vedoucí projektu Jitka Novotná.

Zdroj pitné vody na kopci Milenka by pak mohl doplnit nebo zcela nahradit ty dosavadní v Sychotíně a Zbraslavci. „V minulosti se na kopci již vrty dělaly a podle dobových údajů je plný vody. Máme tam vodojemy, takže bychom ušetřili na nákladech za čerpání vody," přiblížila vedoucí kunštátského vodohospodářského odboru Jitka Niznerová.

Hydrogeologové zároveň prozkoumají oblast v blízkosti tamního fotbalového hřiště. „Poblíž něj bychom chtěli nechat udělat vrt pro zavlažování tohoto sportoviště a také přilehlých tenisových kurtů. Nyní na ně používáme vodu z rybníka, což není vždy ideální, hlavně v sušších měsících. Pak bychom zdroje mohli střídat dle potřeby," upřesnila Niznerová.