Zámek v Kunštátu si turisté letos prohlédnou oproti loňsku s mírným zpožděním. Otevřeno bude až od devatenáctého dubna, protože dělníci dokončují návštěvnické centrum, kde bude nová pokladna, úschovna zavazadel a hlavně toalety. „Původní pokladna byla v malých prostorách a pro turisty jsme zde měli jen jednu toaletu. Teď to bude komfortnější," řekl kastelán kunštátského zámku Radim Štěpán. Nové centrum bude slavnostně otevřeno pětadvacátého dubna.

Největším magnetem na turisty a trumfem, na který Kunštátští hodně sázejí, je nová expozice. Respektive druhá prohlídková trasa. Jmenuje se V erbu tří pruhů Páni z Kunštátu a jejich hrad. „Turisté se na nové prohlídkové trase projdou dosud nepřístupnou nejstarší částí zámku. Gotickým sklepením až do přízemí jižního křídla. Lidem představíme mimo jiné historii šlechtického rodu pánů z Kunštátu," dodal Štěpán s tím, že novou prohlídkovou trasu na zámku otevřou jednadvacátého června.

Podle Jana Slezáka z Národního památkového ústavu je kunštátský zámek letos hlavní scénou projektu Rok pánů z Kunštátu. Ten navazuje na dlouhodobý projekt památkářů Po stopách šlechtických rodů. „Projekt se snaží veřejnosti přiblížit nejvýznamnější aristokratické rody, jež během staletí vytvářely dějiny zemí Koruny české. Rod pánů z Kunštátu jsme vybrali, protože letos uplyne pět set padesát let od dokončení několika mírových misí, které k západním panovnickým dvorům vyslal český král Jiří z Poděbrad," řekl Slezák.

Další doprovodné akce včetně výstav přiblíží kunštátský šlechtický rod také na hradech Buchlově, Pernštejně, Veveří, Bouzově a na zámcích Lysice a Vizovice.

Na zámku v Rájci-Jestřebí už nedávno turistům naservírovali předkrm. Otevřeli skleníky a tamní komnaty rozzářila tradiční výstava kamélií a také růží. Přilákala zhruba šest tisíc lidí. O pět set víc jak loni. „V květnu si turisté mimořádně prohlédnou také sklepní a půdní prostory rájeckého zámku. Připravuje se i vydání nového průvodce v angličtině," řekla Dagmar Šnajdarová z Národního památkového ústavu.

To před vchodem na zámek v Lysicích uvidí turisté opravenou barokní sochu Herkula. Školní zájezdy se mohou těšit na program zaměřený kromě prohlídky zámku na poznávání přírody v zámecké oboře. Českého krále Jiřího z Kunštátu a z Poděbrad si návštěvníci zámku připomenou při velkém rytířském turnaji na konci června.

„Připravujeme také mezinárodní sympozium naivních malířů, kteří budou na zámku malovat první srpnový týden. Každý by z nich měl na zámku nechat jedno ze svých děl," řekla Lenka Nečasová ze státního zámku Lysice.

Na blanenském zámku, kde sídlí i Muzeum Blansko, letos žádné zásadní novinky nechystají. „Do dubna má být hotové nové osvětlení zámku. Z nádvoří a parku postupně zmizí torza několika litinových soch, kterým odborníci letos dodělají chybějící části," řekla ředitelka Muzea Blansko Eva Nečasová. Od začátku dubna budou blanenský zámek i muzeum otevřené i o víkendech.

Na boskovickém zámku dělníci finišují s opravami sklepení a půdy. Dokončují také fasádu severní strany zámku. „Velké novinky letos nechystáme. Chceme zpřístupnit dosud zavřené prostory, sklepy a půdy. Lidé se mohou těšit na zavedené akce jako koncerty z cyklu Concentus Moraviae, kostýmované prohlídky, Hubertské slavnosti nebo pro děti Pohádkový hřebínek," řekla Iva Jonášková ze společnosti MP Holding, která boskovický zámek spravuje. V Boskovicích otevírají pátého dubna.

Letovický zámek poprvé otevře brány první dubnový víkend. Přístupný bude celý duben jen v sobotu a v neděli. Hlavní sezona odstartuje prvního května. „Každou první neděli v měsíci, už od dubna, budeme pořádat burzy starožitností a sběratelských kuriozit," poznamenal majitel zámku Bohumil Vavříček.