Nejvíce spokojený je Radim Štěpán, kastelán zámku v Kunštátě. „Ve srovnání s loňským rokem přišlo o zhruba patnáct procent lidí více," řekl kastelán, který nárůst připisuje především dobré propagaci.

„Hodně jsme zámek prezentovali v médiích a na hlavní silnici se konečně objevily velké směrové tabule upozorňující na tuto památku. Paradoxně vliv mělo i teplé počasí, protože zámek býval původně středověkým hradem, takže se k nám lidé přicházeli zchladit," vysvětlil Štěpán.

Ne letošní sezónu si zatím nestěžuje ani kastelánka zámku v Lysicích Martina Medková Rudolfová. „Na celkové zhodnocení je ještě brzo, ale zatím je počet návštěvníků srovnatelný s loňským rokem. Máme ale vysledováno, že teď v těch horkých dnech chodilo více lidí dopoledne a odpoledne pak zamířili na koupaliště," sdělila kastelánka, která dodala, že největším lákadlem lysického zámku je nyní výstava sochaře Olbrama Zoubka.

Zámek v Rájci nad Svitavou je letos návštěvníky trochu opomíjen. „Při porovnání s předchozím rokem jsme zaznamenali pokles o zhruba dvacet procent. Myslím, že kvůli současné špatné ekonomické situaci lidé více přemýšlejí, za co peníze utratí," sdělila kastelánka Jana Kopecká.

Blanensko je proslulé především jeskyněmi a v posledních týdnech praskalo podzemí obrazně řečeno ve švech. „Hodně lidí se za horkého počasí přišlo zchladit, každý den jsme provedli kolem tisíc pěti set příchozích," zmínil vedoucí Punkevních jeskyní Hynek Pavelka, který dodal, že právě do těchto nejznámějších jeskyní je tedy přes léto nutná rezervace. „Stačí zavolat nebo poslat e-mail. Nyní už totiž kolem jedenácté hodiny dopoledne byly vstupenky na celý den vyprodané." V posledních týdnech se tedy zaměstnanci v jeskyních nezastavili, ale celkově je zatím letošní návštěvnost oproti minulému roku nižší. „Propad je zhruba o čtyři tisíce lidí. Vidět to bylo už o Velikonocích, kdy místo obvyklých tisíc tři sta lidí jich přišla jen polovina. Na vině je především jarní deštivé počasí, kdy někdy byly oblíbené plavby na lodičkách zavřené," zmínil Pavelka.

Pokles letos hlásí také v nejpozději zpřístupněné jeskyni, ve Výpustku. Jak prozradil vedoucí Robert Dvořáček, loni v červenci si Výpustek prohlédlo na tři tisíce dvě stě lidí, letos jen dva tisíce osm set.