Na dvě stovky hrnčířů z celého Česka, ale i z Polska a Slovenska, se o víkendu sjely do Kunštátu. Vyhlášený hrnčířský jarmark, druhý největší v republice, si nechce nechat ujít skoro nikdo, kdo v tomto oboru něco znamená.

Obrovský zájem hrnčířů o již osmnáctý ročník jarmarku potvrzují pořadatelé. „Řadu zájemců jsme museli odmítnout, ale víc než dvě stě hrnčířů na jarmarku nechceme, aby to návštěvníci vůbec zvládli obsáhnout a aby si prodejci taky něco vydělali,“ vysvětlila za pořadatele, jímž je město Kunštát, Radka Banyaová. Podle ní prodejce pečlivě vybírají. „S přihláškou nám posílají fotografie svých výrobků a podle toho se rozhodujeme. Chceme, aby se jednalo o kvalitní keramiku různých druhů, aby výběr byl co nejrozmanitější,“ doplnila.

Samotní hrnčíři si toho, že mohou své zboží prodávat právě v Kunštátě, cení. „Jsme tady už podesáté. Je tady dobrá atmosféra, bezvadní lidé. Na podobné akce jezdíme v podstatě jen sem. Pro mě to tady je i o setkání, nejen o obchodě, protože jsem studovala obor umělecký keramik ve Velkých Opatovicích, takže tady mám spoustu kamarádek a potkávám i bývalé profesory. Navíc jsou tady perfektní pořadatelé, vždy vyjdou vstříc,“ řekla Dana Škodová ze Dvora Králové nad Labem, která ve stánku prodávala své výrobky s manželem.

Vkusné a originální hrnky, vázy, konvice, ozdoby, květináče, figurky, misky, svícny, talíře a mnoho dalších věcí z pálené hlíny v množství, že z něj přechází zrak. Náměstí Krále Jiřího se však vždy každý třetí víkend v září neproměňuje jen v tržiště, ale je zároveň i otevřeným hledištěm s pódiem, na kterém vystupují různí umělci. „Právě to spojení se mi líbí. Jezdíme po podobných akcích po celé republice, ale jen tady je taková pohoda a úžasný program. I obchody tady jdou dobře, máme už skoro vyprodané hrnečky se sportovními motivy,“ prozradila v sobotu odpoledne Dagmar Nedbalová z Českých Budějovic.

Tím, že přišly jen za kulturním programem, se netajily dívky, které se tlačily před pódiem, kde právě zpíval idol náctiletých slečen Marek Ztracený. „Jsme místní, tak keramika nás zase tolik neláká. Přišly jsme hlavně za hudbou, letošní program je opravdu povedený. Já jsem fanynka Marka Ztraceného, takže jsem si ho nemohla nechat ujít,“ pochvalovala si dvacetiletá Kateřina Dřevová.

Poprvé přijeli do Kunštátu manželé Röderovi z Brna. „Výběr keramiky je tady opravdu neuvěřitelný. Zatím jsem si koupila levanduli a mám už vyhlédnuté nějaké hrníčky, kterým asi neodolám,“ usmívala se Petra Röderová. Pořadatelé letos prodali přes sedmnáct tisíc vstupenek. „Je to nejvíc za těch osmnáct let. Všechno vyšlo, přijeli všichni účinkující, jsme moc spokojeni,“ zhodnotila Radka Banyaová.